Tajā pašā laikā rietumvalstis nākušas klājā ar aicinājumiem M. Kadāfi atkāpties ar labu, lai pārtrauktu jau pusgadu ilgušo asiņaino pilsoņu karu un ļautu sākties demokrātiskām pārmaiņām.
Iztīra snaiperus
Dumpiniekiem negaidīti viegli nedēļas nogalē izdevās ieņemt Tripoli un īsā laikā iegūt kontroli pār lielāko daļu galvaspilsētas rajonu. Vislielāko pretestību viņi piedzīvoja Bābelazīzijas rajonā, kur atrodas ilggadējā valdnieka pastāvīgā apmešanās vieta. Dumpinieku pārstāvji ziņoja, ka pret viņu kaujiniekiem lietā likti tanki un smagā artilērija. «Revolucionāri ir izvietojušies visā Tripolē,» aģentūrai Reuters sacīja kāds dumpinieku vadonis, vārdā Abdulrahmans. «Bet M. Kadāfi spēki cenšas pretoties. Visur notiek apšaudes, ir daudz mirušo [dumpinieku karavīru].» Lielas problēmas opozīcijas spēkiem sagādājot snaiperi, kas esot izvietojušies augstceltnēs un ceļmalās, tādēļ esot sākta viņu «iztīrīšana».
Analītiķi uzskata, ka dumpinieku panākumi ir saistīti ar amerikāņu pastiprināto izlūkošanu no gaisa, tādējādi opozicionārie spēki regulāri varēja saņemt jaunāko informāciju par M. Kadāfi spēku izvietojumu. Tāpat nevarot noliegt, ka arī paši dumpinieki kopš cīņu sākuma martā ir kļuvuši pieredzējušāki. Tomēr esot skaidrs, ka viņu galvenais palīgs bija NATO intensīvie uzlidojumi M. Kadāfi pozīcijām. Laikraksts The New York Times raksta, ka līdz pagājušajai sestdienai koalīcija veikusi 7459 uzlidojumus.
Opozīcijas spēku vadība paziņojusi, ka tās rokās nonākuši divi M. Kadāfi dēli, tostarp Seifelislāms, kurš kopā ar tēvu ir apsūdzēts noziegumos pret cilvēci un kura aresta orderi ir izdevusi Starptautiskā Krimināltiesa (SKT). Sākotnēji parādījās ziņas, ka starp SKT un dumpiniekiem notiekot sarunas par Seifelislāma izdošanu, tomēr revolucionāri paziņoja, ka sarunu nav un vadoņa dēls tikšot tiesāts dzimtenē.
Paša pulkveža M. Kadāfi atrašanās vieta neesot zināma. Daļa viņa pretinieku uzskata, ka nīstais vadonis nemaz vairs neatrodas galvaspilsētā un, iespējams, pat ir pametis valsti. Viņš jau kopš jūnija nav parādījies publikā un pēdējā laikā nācis klajā tikai ar audiopaziņojumiem.
Rietumu spiediens
Redzot dumpinieku panākumus, rietumvalstu līderi pauduši aizvien skaļākus aicinājumus M. Kadāfi atkāpties. Itālijas premjerministrs Silvio Berluskoni mudināja izbeigt «veltīgo pretošanos» un aicināja opozīcijas spēkus nesākt izrēķināšanos ar pašreizējā režīma sekotājiem. «Mēs aicinām pulkvedi M. Kadāfi pārstāt veltīgo pretošanos, lai pasargātu savu tautu no tālākām ciešanām,» teikts S. Berluskoni paziņojumā.
Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons uzskata, ka M. Kadāfi «bez kādiem nosacījumiem ir jāpārtrauc cīņas un skaidri jāparāda, ka viņš atsakās no pretenzijām kontrolēt Lībiju». «Viņa režīms brūk,» sacīja Lielbritānijas valdības vadītājs.
Savukārt Francijas ārlietu ministrs Alēns Žipē aicinājis tuvākajā laikā sarīkot ārkārtas samitu, kurā tiktu lemts par Lībijas nākotni, tomēr norādīja, ka Rietumi lībiešiem neko neuzspiedīs.
«Ir lībiešu ziņā vienatnē izlemt savu nākotni un veidot jaunu Lībiju, kas būs demokrātiska,» teica Francijas ārlietu ministrs.
«Pārejas padomei būs nepieciešama starptautiskās sabiedrības palīdzība, un mēs esam apņēmušies būt tās pusē.»