Sieviešu organizācija FEMEN, ko pirms pāris gadiem izveidoja dažas Kijevas Universitātes studentes, izaugusi līdz vairāku simtu dalībnieču kustībai, kas vai ik dienu Kijevas ielās rīko protestus, lai pievērstu līdzcilvēku uzmanību visdažādākajām problēmām. Viņas neslēpj, ka mēģinās paplašināt savu politisko darbību, vēsta Reuters.
Punduri neuzbudina
Pagājušajā ceturtdienā Kijevā sākās Irānas kultūras nedēļa, kuras atklāšanas pasākumā uzstājās Irānas vēstnieks, tomēr viņa runu pārtrauca vairākas līdz viduklim atkailinājušās FEMEN aktīvistes, kuras izsauca saukļus «Nenogaliniet savas sievietes» un «Apturiet asiņaino režīmu». Tas neturpinājās ilgi, jo meitenes no pasākuma norises vietas operatīvi aizveda irāņu vēstnieka apsargi.
Vēlāk FEMEN paskaidroja, ka tādējādi viņas atbalstījušas irānieti Sakinei Mohammadi Aštiani, kurai par laulības pārkāpšanu piespriests nāvessods, nomētājot ar akmeņiem. «Mēs vēlamies parādīt visām civilizētajām valstīm, ka vienīgais veids, kā apturēt šīs barbariskās tradīcijas, ir pilnīgs islāma pasaules boikots. Mūsu pirmais ierosinājums ir pārtraukt diplomātiskās attiecības starp Ukrainu un Irānu,» paziņoja FEMEN līdere Anna Hutsola.
Dažas nedēļas agrāk organizācija pabojāja nervus vietējām amatpersonām, kad Krievijas premjera V. Putina vizītes laikā sešas organizācijas biedres Kijevā demonstrēja kaimiņvalsts ciemiņu apkaunojošus plakātus. «Mēs negulēsim ar Kremļa punduriem,» vēstīja viens no tiem. «Jūs nevarat mūs tik viegli uzbudināt,» pauda cits.
«Mēs protestējam pret Krievijas iejaukšanos Ukrainas iekšējās lietās,» izdevumam Kyiv Post paskaidroja A. Hutsola, piebilstot, ka V. Putinam esot negatīva ietekme uz Ukrainas kolēģiem. «Pēc šīm vizītēm tiek ierobežoti mediji un pulcēšanās brīvība līdzīgi kā Krievijā.»
Nedomā apstāties
Spurainā rudmate A. Hutsola stāsta, ka līdz šim Ukrainas vara uz FEMEN aktivitātēm skatījusies ar smīnu, tomēr protests pret V. Putinu visu mainījis. «Milicija ir kļuvusi agresīvāka, tomēr tas liecina, ka mūs sāk uztvert nopietni,» domā 300 dalībnieču lielās kustības līdere.
Šogad kustības aktīvistes piedalījušās aptuveni 30 protesta akcijās, tomēr viņas nedomā apstāties, jo Ukrainā esot vēl daudz nejēdzību, par kurām vajagot izteikties. Netiek izslēgta iesaistīšanās politikā. «Mums ir dažas idejas. Mēs pie tām strādājam,» noslēpumainības plīvuru nenomet A. Hutsola.