«Jau apmēram gadu domāju, ka ir pienācis laiks veidot šādu izrādi,» Dienai stāsta Olga Žitluhina. «Izrādē mēģinām saprast, kāda loma tajā visā ir cilvēkam. Vai viņš ir vainojams klimata izmaiņās, vai tā evolūcijas gaitā vienkārši notiek? Mēs esam vērotāji vai tomēr darītāji? Ja darītāji - vai tādi, kas patiešām kaut ko grib izdarīt vai rīkojas tikai ķeksīša pēc?»
Olga Žitluhina vērš uzmanību arī uz to, ka pasaulē tiek pamanīts un novērtēts tikai viss lielais, piemēram, baltie, pūkainie polārlāči, kuriem tiešām ir fiziski neiespējami tikt klāt kārotajam medījumam ūdenī, jo ledus ar katru gadu sāk kust arvien ātrāk un sasalt lēnāk. «Tajā pašā laikā mūsu Latvijas dižā bezzobe (gliemeņu suga - L. K.) arī tuvojas izmiršanai, bet par to lielākoties neviens nezina,» viņa skaidro.
Runāt par dabu dejā ir dabiski. Olga Žitluhina atgādina, ka piedzimstot cilvēki ir ārkārtīgi tuvu dabai - kustas un domā dabiski. Tomēr kādā brīdī «sākas rāmīši», kas parasti izskan no vecāku puses pavēļu un aizrādījumu izteiksmē: «Ko tu dari? Neēd šo! Nelien tur!», - soli pa solim mēs aizejam no dabas un kļūstam par vērotājiem, secina horeogrāfe. «Laikmetīgā deja ir būvēta nevis uz «es domāju, es daru», bet «es dejoju un tikai tad saprotu, ka mans ķermenis domā». Ja vien mēs ķermenim ļausim, tas pateiks mums priekšā īsto atbildi.»
Režisora Elmāra Seņkova uzdevums bija dejā radīto apcerējuma tēmu par dabu sakārtot vienotā asociāciju virknē. Olga Žitluhina ir pārliecināta, ka tas skatītājiem palīdzēs labāk izprast uz skatuves notiekošo. Elmārs Seņkovs Dienai stāsta, ka viņam šis ir eksperiments - mēģināt saprast, kāda ir režisora loma dejas izrādē, kur iniciatīva lielā mērā pieder horeogrāfam. Ar dejas žanru jaunais režisors iepazinies jau sadarbojoties ar horeogrāfi Lieni Gravu izrādē Mūsu miesa. Viņaprāt, par sociāli aktuālām tēmām mākslā ir jārunā, taču bez audzināšanas un neuzbrūkot. Laikmetīgā deja ir daudznozīmīgs un pietiekami pacilājošs mākslas veids, lai to darītu.
Pirmizrādē dejos Olga Žitluhina, Ilze Zīriņa, Santa Grīnfelde, Ramona Galkina, Andris Kačanovskis un Dmitrijs Gaitjukevičs. Līdzās Ursus maritimus, kas pārstāv balto krāsu, skatītāji vēlreiz varēs noskatīties melno krāsu pārstāvošo izrādi Quick Time Player. Tā vēsta par to, ka šodien viss notiek ātri, taču vienmēr ir laiks redzēt, dzirdēt un sajust. Quick Time Player pirmizrāde notika 2008. gadā.
Laikmetīgā deja