Kad vasarā Ziemeļkorejas oficiālie pārstāvji nosūtīja vēstuli ANO ģenerālsekretāram Banam Ki Munam, kurā sūdzējās, ka ASV atbalsta terorismu un «faktiski sāk karadarbību pret Ziemeļkoreju», ja atļaus kinoteātros rādīt jauno Holivudas komēdiju The Interview (Intervija), kurā tiek rādīts divu amerikāņu ceļojums uz Ziemeļkoreju, lai nogalinātu tās līderi, lielākā daļa ASV un pasaules mediju to ierindoja apvīpsnājamo kurioza ziņu sadaļās.
Jo sevišķi tāpēc, ka zinātāji to jau tad klasificēja kā kārtējo visai bezjēdzīgo bezintelekta un bezpiepūles gabalu «bezdeļfilmu» kategorijā. Smiešanās par Ziemeļkorejas līderiem jau bija kļuvusi par komēdijfilmu tradīciju.
Miera sargu uzbrukums
Taču hakeru grupas, kas sevi dēvē par Guardians of Peace (Miera sargi), uzbrukums Sony Pictures izraisīja sniega bumbas efektu. Sākotnēji tika publiskota studijas amatpersonu sarakste ar pikantiem izteikumiem par kinozvaigznēm, kam sekoja darbinieku algu sarakstu un citu personīgo datu publiskošana. Pēc tam tika izplatīts Guardians of Peace paziņojums, kurā draudēts atriebties, ja filmu izrādīs, un ieteikts cilvēkiem turēties pa gabalu no kinoteātriem, kur tas notiks. «Vietās, kur rādīs The Interview, arī pirmizrādē, mēs skaidri demonstrēsim, cik rūgtam liktenim ir nolemti tie, kuri meklē jautro terorismā. Pasaule piepildīsies ar bailēm. Atcerieties 2001. gada 11. septembri,» hakeri rakstīja draudu vēstulē. Mediji sāka citēt dažādu ASV amatpersonu izteikumus, kas aizvien tiešāk saistīja kiberuzbrukumus ar Ziemeļkorejas valdības slepeno grupu Birojs 121, kuras uzdevums ir veikt kiberuzbrukumus ienaidniekvalstīm un par kuras eksistenci stāstījuši vairāki pārbēdzēji, ziņoja CNN. Hakeriem bija izdevies iegūt Sony datorsistēmas administratora pieejas paroles.
Drošības eksperti draudus, kas drīzāk atgādinot huligānismu, gan vērtēja skeptiski. «Kāds ar Sony spēlē prāta spēles. Es domāju, ka Ziemeļkorejas spējas veikt fiziskus uzbrukumus vai terora aktivitātes ASV teritorijā ir minimālas vai to nav vispār. Skaidrs, ka viņu mērķis ir atturēt cilvēkus no kinoteātru apmeklēšanas, tā iedragājot Sony ienākumus,» ABC News citē kiberdrošības ekspertu, bijušo Baltā nama pretterorisma padomnieku Ričardu Klārku.
Tomēr Sony Pictures atcēla filmas izrādīšanu un paziņoja, ka to neizdos arī DVD, tā sagraujot cilvēktiesību aizstāvju grupas Human Rights Foundation plānus nogādāt filmas DVD Ziemeļkorejas teritorijā ar gaisa baloniem. Savukārt kinostudija Paramount aizliedza kādam kinoteātrim Dalasā The Interview vietā izrādīt 2004. gadā tapušo leļļu komēdiju Team America: World Police, kurā vienā no galvenajām «lomām» ir iepriekšējais Ziemeļkorejas līderis Kims Čen Irs.
Izraisa dusmas
Sony Pictures lēmums izraisīja gan Holivudas zvaigžņu, gan Vašingtonas politiķu dusmas par atkāpšanos no konstitūcijā garantētās izteikšanās brīvības. Kongresa pārstāvju palātas Ārlietu komisijas priekšsēdis Eds Roiss to nosauca par kapitulāciju un aicināja uz Ziemeļkorejas sākto kiberkaru atbildēt ar sankcijām.
Citi iebilst, ka vērsties pret Ziemeļkoreju ir grūti - sankcijas pret to jau ir noteiktas, tirdzniecība ar to nenotiek, atbildēt ar hakeruzbrukumiem ir gandrīz neiespējami, jo tā īsti nav internetā.
Savukārt Maiks Hariss komentārā The Independent aicina uztraukuma par sliktu komēdiju vietā atcerēties, ka Ziemeļkoreja ir valsts, kurā ap 200 tūkstošiem iedzīvotāju atrodas koncentrācijas nometnēs, kurā tiek spīdzināti tās pilsoņi un kura draud kaimiņiem ar kodolkaru.