Turpinot strauji palielināties Āzijas lielvalsts iedzīvotāju labklājībai, Ķīna nesen kļuva par pasaules lielāko pārtikas tirgu ne tikai apjomu, bet arī vērtības ziņā. Kā liecina Statista.com aprēķini, Ķīnas pārtikas tirgus vērtība 2014. gadā bija 761 miljards eiro, kamēr otram lielākajam - ASV pārtikas - tirgum, šis rādītājs bija 745 miljardi eiro. Vēl 2010. gadā minētie rādītāji bija 529 miljardi eiro Ķīnā un 638 miljardi eiro ASV. Ja Ķīnas iedzīvotāju pirktspēja un patēriņš, kā arī cenas būtu ASV līmenī, Ķīnas pārtikas tirgus vērtība pašlaik pārsniegtu trīs triljonus eiro. Šādas virsotnes gan ir nākotnes jautājums, tomēr nav šaubu, ka triljona eiro robeža tiks pārsniegta, vēlākais, 2020. gadā.
Kopā ar labklājības pieaugumu mainās arī ķīniešu patēriņa paradumi un pārtikas tirgus struktūra. Ķīna, kurā pirms pusgadsimta tikai 3% visas pārtikas veidoja gaļas produkti, šobrīd ir pasaulē lielākā cūkgaļas, otra lielākā vistas gaļas un trešā lielākā liellopu gaļas patērētāja, kā arī strauji palielina piena un piena produktu patēriņu, turklāt nedz liellopu gaļa, nedz piena produkti valstij līdz šim nav bijuši raksturīgi. (Interesanti, ka deviņiem no desmit Ķīnas pieaugušajiem iedzīvotājiem piemīt neuzņēmība pret laktozi.)
Tāpat Ķīnā līdz ar vidusšķiras pieaugumu (tiek lēsts, ka 15-20 gadu laikā tās skaits pārsniegs vidusšķiras pārstāvju skaitu rietumvalstīs) palielinās arī izteikti rietumniecisku pārtikas preču - vīna, dažādu delikatešu un tamlīdzīgu ekskluzīvu produktu - patēriņš, tās gan netiek ražotas Ķīnā, bet gandrīz pilnībā tiek importētas. Lai arī Ķīnai ir raksturīga īpašība ātri aizstāt populārus importa izstrādājumus ar vietējiem ražojumiem, tajā vienmēr atradīsies vieta gan specifiskiem pārtikas produktiem, gan izejvielām.
Jāatgādina, ka mērķtiecīgi virzību uz Ķīnas tirgus iekarošanu sācis pazīstamais Latvijas piena produktu ražotājs Food Union, tas jau prezentējis produktus, kurus gatavojas eksportēt uz Ķīnu, un izgājis sertifikācijas procesu, kas paver šī uzņēmuma produkcijai ceļu uz Ķīnas tirgu. Arī vērienīgais graudu pārstrādātājs Rīgas dzirnavnieks paziņojis, ka sāk eksportu uz Ķīnu, un veicis pirmās produkcijas piegādes uz Honkongu. Tieši Honkonga «ir pirmais mūsu solis Ķīnas virzienā. Tas ir izaicinājumiem bagāts tirgus ar neizsmeļamām iespējām un potenciālu ikvienam Latvijas ražotājam», uzskata a/s Rīgas dzirnavnieks valdes loceklis Žilvins Pakeltis.