Patlaban SKM konkurences tirgū nosaka karšu shēmas (piemēram, MasterCard un Visa), un tā vidēji ir ievērojami augstāka nekā maksa, ko gatavojas noteikt EK. Tiesa, SKM nav šo karšu shēmu ienākumu avots. Tā ir pārskaitījums no tirgotāja bankas uz kartes īpašnieka banku (izdevējbanku), kas tiek veikts līdztekus katram maksājumam ar karti. Pozitīva SKM sniedz labumu gan patērētājiem, gan tirgotājiem: samazinot kartes izdevējbanku izdevumus, maksājumu kartes kļūst patērētājiem pieejamākas, vienlaikus ļaujot tirgotājiem izmantot e-maksājumu priekšrocības.
SKM samazināšana palielina maksājumu izmaksas, ko sedz karšu īpašnieki, vienlaikus samazinot tirgotāju segtās izmaksas. Tomēr regulas priekšlikuma iesniedzēji pretēji loģikas likumiem apgalvo, ka augstāka SKM tomēr kaitē patērētājiem. Viņu argumenti nepārliecina - nav pierādījumu tam, ka SKM samazināšana patērētājiem nāks par labu. Ja pieejamie empīriskie pierādījumi kaut ko arī apliecina, tad tikai pretējo. MasterCard sponsorēta pētījuma ziņojumā, kuru es izstrādāju kopā ar kolēģiem no The Brattle Group, mēs analizējām neseno SKM samazināšanu Francijā un secinājām, ka tas patērētājiem visdrīzāk ir kaitējis, savukārt lielie tirgotāji rezultātā ir nopelnījuši vairāk. Šīs atziņas ne ar ko neatšķiras no esošajiem pierādījumiem citās valstīs, kur veikti reglamentējoši iejaukšanās pasākumi nolūkā pazemināt SKM (ASV, Austrālijā).
Arguments, kāpēc jābūt gataviem, ka patērētāji zaudēs naudu (situācijā, kad SKM mazināšana tikai nedaudz maina ar kartēm veikto darījumu apjomu), ir vienkāršs: SKM samazināšana palielina izmaksas patērētājiem, samazinot izmaksas tirgotājiem, taču, tā kā mazumtirgotājiem tirgū ir liela vara, viņu izmaksu sarukšanu patērētāji nekādi neizjūt zemāku cenu veidā! Mūsu analīze liecina, ka patērētāji no 2012. līdz 2021. gadam var zaudēt līdz pat 3,9 miljardiem eiro. Tas ir līdzvērtīgi izmaksu palielinājumam ap 20 eiro apmērā uz vienu kartes īpašnieku gadā, preču galīgajām cenām pazeminoties daudz mazākā mērā. Prognozējam, ka šajā pašā laikposmā tirgotāji nopelnīs līdz pat 3,5 miljardiem eiro, jo īpaši ļoti lielie mazumtirgotāji.
Pārsteidzoši, ka EK priekšlikums nav noraidīts, jo iespējams, ka tā rezultātā regulējuma slogs uzņēmumiem tiks vēl vairāk palielināts, bet patērētājiem būs jāsaskaras ar vēl augstākām izmaksām.
*Eseksas Universitātes pārstāvis