Arī ēdināšana
Pārsvarā lielās konferenču zāles ir ar ietilpību līdz 500 cilvēkiem, bet pašas mazākās - līdz desmit cilvēkiem. Aptaujāto viesnīcu pārstāvji atzīst, ka vispieprasītākās ir zāles ar ietilpību līdz 20 cilvēkiem un no 100 līdz 150 cilvēkiem. Jāpiebilst, ka visas konferenču zāles ir piemērotas gan tā sauktajam teātra veida izveidojumam, kur cilvēki izvietojušies vairākās rindās kā teātrī, gan U veida izvietojumam, kur cilvēki sēž gar galdiem, kas izlikti U burta formā. Tas, kādu izvietojumu klienti izvēlas, atkarīgs no konferences vai semināra specifikas. Jāpiebilst, ka tā dēvētajiem darba semināriem parasti tiek izvēlēts U veida izvietojums.
Lielajām zālēm Rīgas un Jūrmalas viesnīcās īres cena svārstās vidēji no 800 līdz 2000 eiro par pilnu dienu (astoņas stundas) un ap 70 eiro par pilnu dienu pašās mazākajās zālēs. Parasti viesnīcas, kurām ir savas konferenču zāles, izvirza noteikumus, ka galdu kafijas pauzēs, pusdienās un vakariņās klāj viesnīcas restorāns.
Telpu izīrēšana konferencēm un semināriem ir gana ienesīga, jo, kā jau minēts, nāk komplektā ar viesnīcas sniegtajiem ēdināšanas pakalpojumiem un reizēm arī ar nakšņošanu. Daudzām viesnīcām izcili labs ir bijis pagājušā gada pirmais pusgads, kad bija Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības (ES) Padomē un tās ietvaros notika daudzas konferences un semināri. Tajā pašā laikā visi aptaujātie viesnīcu pārstāvji uzsver vienu kopēju tendenci - līdz ar Gaismas pils atklāšanu samazinājies klientu skaits no valsts pārvaldes iestādēm, jo tās parasti savus seminārus un konferences rīko Gaismas pilī, t. i., Nacionālajā bibliotēkā. Tomēr daudzviet to kompensē uzņēmēju rīkoto konferenču skaita pieaugums. Aptaujāto viesnīcu pārstāvji uzsver, ka nereti konferenču zāles rezervē ārvalstu kompānijas, pārsvarā no Skandināvijas un Vācijas, turklāt Jūrmalā - arī no Krievijas. Kādreiz Latvijai šajā jomā lieli konkurenti bija Turcijas un Ēģiptes viesnīcas, bet līdz ar terora aktu draudiem šo valstu pievilcība nedaudz mazinājusies.
Ārvalstu uzņēmumi
Rīgas viesnīcas Bellevue Park Hotel Konferenču un banketu nodaļas vadītāja Sintija Motoro stāsta, ka viesnīcai pavisam ir astoņas konferenču zāles - lielākā ir 600 kvadrātmetru un paredzēta 500 cilvēkiem, mazākā - 28 kvadrātmetri un domāta 25 cilvēkiem.«Vispieprasītākā mums ir zāle Rīga, kas ir 60 kvadrātmetru liela un paredzēta 60 cilvēkiem. Vēl ļoti pieprasīta ir zāle Berlīne, kas ir 135 kvadrātmetrus liela un domāta 100-110 cilvēkiem,» bilst S. Motoro. Viņa arī atzīst, ka klientu no valsts pārvaldes iestādēm kļūst mazāk, taču pieaug uzņēmēju rīkoto konferenču skaits. Šā gada pirmajā pusē konkrētā biznesa apjomi esot ļoti labi, lai gan pērn pirmajā pusgadā semināru un konferenču bijis vairāk, taču tas bija saistīts ar Latvijas prezidentūru ES Padomē. Šogad, stāsta S. Motoro, lielākā konference bija aprīlī, to rīkoja Junior Achievement, un tajā piedalījās 500 viesu, turklāt lielais vairums izmantoja arī nakšņošanas pakalpojumus. Tomēr vairāk nekā 90% gadījumu klienti rīko vienas dienas semināru vai konferenci, kas, protams, izmaksu ziņā ir lētāk.
Taujāta, no kādām nozarēm pārsvarā nāk konferenču klienti, S. Motoro min informācijas tehnoloģiju (IT) jomu, farmāciju, arī grāmatvedības nozari, bet daudzas sadzīves tehnikas tirgotājfirmas viesnīcā rīko jaunu iekārtu prezentācijas saviem klientiem. Viesnīcas pārstāve arī norāda, ka netrūkst ārvalstu kompāniju, kas Bellevue Park Hotel vēlas rīkot savas konferences un seminārus. Pārsvarā tie ir uzņēmēji no Krievijas, Kazahstānas, arī Vācijas. 2017. gadam jau ir pieprasījums pēc konferenču telpām no kāda Zviedrijas uzņēmuma.
Svarīgas cenas
Līdzīga situācija ir arī viesnīcā Pullman, kas durvis apmeklētājiem vēra šā gada 16. jūnijā. «Mums ir sešas konferenču zāles, vairākas no tām ir savienotas. Proti, ir viena lielāka telpa un tai klāt ir divas mazākas. Šāds variants, kā liecina mana pieredze Mercure Hotel, ir vispieprasītākais, jo nereti pēc kopējas lekcijas lielajā zālē notiek grupu darbs atsevišķās mazajās zālēs. Lielākā zāle, kas arī ir savienota zāle, ir 200 kvadrātmetru, un tajā var uzņemt 180 cilvēku. Mazākā zāle domāta astoņiem cilvēkiem. Vispieprasītākā zāle ir paredzēta līdz 50 cilvēkiem, un tā arī nav pilnībā nošķirta, kas nozīmē, ka tā ir piemērota grupu darbam,» stāsta viesnīcas ģenerālmenedžeris Valdis Vanadziņš.
Lai arī viesnīca atvērusies tikai 16. jūnijā, jau ir pieprasījumi par konferenču telpu īri rudens un ziemas sezonā, kā arī 2017. gadā, tajā skaitā no Skandināvijas uzņēmējiem. «Mēs esam gan platformās Cvent, gan Lanyon, kas ir starptautiski konferenču portāli. Mums ārvalstu klientu piesaistē ļoti palīdz tas, ka esam starptautiska viesnīcu tīkla Accor Hotels sastāvdaļa, jo daudziem ārvalstu uzņēmumiem ir sadarbības līgumi ar šādiem tīkliem, un viņi konferences rīko to viesnīcās. Jāteic, ka, salīdzinot ar citu valstu pieczvaigžņu viesnīcām, mūsu cenas ir ļoti konkurētspējīgas,» uzsver V. Vanadziņš.
Rīgā darbojas vēl viena Accor Hotels grupas viesnīca - Mercure Hotel. V. Vanadziņš min, ka tajā ir astoņas konferenču zāles un lielākā paredzēta 110 cilvēkiem. Viesnīcas konferenču zāļu noslodze ir 55%. Pārsvarā seminārus un konferences tajā rīko uzņēmēji, kas pārstāv IT, farmācijas, arī banku nozari. Mercure Hotel seminārus rīkojuši arī uzņēmēji no Vācijas, Skandināvijas, Lietuvas, arī Krievijas, lai gan šīs valsts uzņēmēju interesē par Rīgu pēdējā laikā vērojams kritums. Atšķirībā no citiem saviem kolēģiem V. Vanadziņš Nacionālo bibliotēku neuzskata par lielu konkurentu, kas ļoti aizvilinātu klientus. Kā uzsver V. Vanadziņš, konferencei vai semināram nav svarīga tikai pati telpa, nav svarīga tikai ēdināšana, bet bieži vien arī nakšņošanas iespēja.
Apvieno ar atpūtu
Konferences un semināri tiek rīkoti arī ārpus Rīgas. Viena no tradicionālām šādām vietām ir Jūrmala. Hotel Jūrmala Spa konferenču centra vadītāja Kristīne Štāla-Bula bilst, ka viesnīcai ir septiņas konferenču zāles. Lielākā zāle ir 299 kvadrātmetri, bet mazākā - 48 kvadrātmetri. Cenas attiecīgi ir 700 un 115 eiro dienā vai arī pēc stundu apmaksas likmes - aptuveni 135 eiro un 25 eiro stundā. K. Štāla-Bula stāsta, ka sezonas laikā vidēji ir vairāk nekā 30 pasākumu mēnesī. «Pie mums savus pasākumus rīko gan bankas, gan kuģniecības uzņēmumi, gan arī Latvijas dzelzceļš, tāpat savas prezentācijas šeit rīko kosmētikas izplatītājfirmas. Mums ir gan vienas, gan divu dienu pasākumi. Pie mums savas konferences rīko arī uzņēmumi no Zviedrijas, Polijas, Igaunijas. Krievijas uzņēmumi mēdz savas konferences un seminārus pie mums rīkot arī vasaras mēnešos, to savienojot ar konferenču un semināru dalībnieku atpūtu pie jūras,» situāciju raksturo K. Štāla-Bula.
«Mūsu atrašanās vietai ir savi plusi un savi mīnusi. Mēs esam piemēroti tiem klientiem, kas darbu vēlas apvienot ar atpūtu. Tomēr mūsu galvenie konkurenti ir Rīgas centra viesnīcas ar savu piedāvājumu. Lai reklamētu sevi kā konferenču norises vietu, piedalāmies gan tūrisma izstādēs, gan sadarbojamies ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru. Jāteic, ka daļu potenciālo klientu uzrunājam arī paši,» bilst Hotel Jūrmala Spa konferenču centra vadītāja.
Cita situācija ir Siguldas viesnīcā Hotel Sigulda. Tās klientu apkalpošanas vadītāja Jeļena Rubene atzīst, ka pēdējos gados pieprasījums pēc konferenču zālēm ir stipri krities, jo vietējiem uzņēmējiem vairs neesot tik populāri braukt ārpus Rīgas, kā tas esot bijis, piemēram, 2007. gadā, kad bijuši pat trīs četri semināri dienā. Pašlaik ir vidēji pieci līdz desmit semināri mēnesī ar nakšņošanu, plus vēl vienas dienas semināri, un pagaidām vēl šī biznesa niša ir rentabla. Viesnīcā ir četras konferenču zāles ar atšķirīgu ietilpību. Cenas gan J. Rubene nevēlas saukt, jo tās ietekmē arī dažādi papildpakalpojumi. Proti, izvēloties arī nakšņošanu un ēdināšanu, pienākas 50% atlaide telpu īrei. «Mēs strādājam pie tā, lai mūsu klienti pie mums atgrieztos vēl un vēl, kā arī mūs ieteiktu citiem. Tomēr ar Rīgu nav viegli konkurēt, lai gan mūsu priekšrocība ir tā, ka pie mums visu gadu konferences var savienot ar sportisku atpūtu pie dabas,» norāda J. Rubene. Viņa arī teic, ka Siguldu kā konferenču norises vietu esot iecienījuši Igaunijas un Lietuvas uzņēmumi, taču no Krievijas klientu tikpat kā neesot.
Visbēdīgāk šajā ziņā klājas viesnīcai Minhauzena Unda, kas atrodas Saulkrastu novadā. Tās pārstāvis Kārlis (kurš nevēlējās minēt savu uzvārdu) teic, ka viesnīcai konferenču zāļu izīrēšana kļuvusi nerentabla, jo tikpat kā neesot pieprasījuma pēc šāda piedāvājuma. Lejupslīde, pēc Kārļa teiktā, sākusies līdz ar Gaismas pils atvēršanu, jo tagad valsts pārvaldes iestādes, kas pirms tam labprāt Undā rīkojušas savus seminārus, vairs to nedarot.