Laikraksts Diena turpina pētīt Latvijas veselības aizsardzības sistēmu realitātē un secina - lauku cilvēkiem iespēja tikt pie ārsta ir tālu no speciālistu ideālā redzējuma. Poliklīnika vai slimnīca ar vajadzīgajiem speciālistiem un izmeklējumiem attāluma un sabiedriskā transporta dēļ daudzviet faktiski ir neaizsniedzama. Tāpēc lauku ģimenes ārsts kļūst par vietējo ātro palīdzību visos dzīves gadījumos. Toties attiecības ar pacientiem arī veidojas personīgākas, labo ģimenes ārsta praksē saskata Ingrīda Liepa no Kolkas. Viņa par ģimenes ārstam optimālu pacientu skaita uzskata savus 1000, bet 3000 pacientu, viņasprāt, ģimenes ārsta darbam ir par daudz.
Attālums ir lauku iedzīvotāju veselības aprūpes problēma. Līdz ģimenes ārstam Kolkā iedzīvotājiem no Mazirbes jāmēro 18 kilometru, bet pie viņas braucot arī pacienti no Rojas pagasta. Tuvākā slimnīca, kur var veikt plašus izmeklējumus, ir aptuveni 76 kilometrus attālajā Ventspilī, tikpat tālu atrodas Talsi. Uz turieni Kolkas iedzīvotāji var nokļūt, ja ir personīgā mašīna vai kāds aizved. Ar sabiedrisko transportu retās autobusa satiksmes dēļ tas ir faktiski neiespējami, ja pacients negatavojas nakšņot teltī.
Steidzamos gadījumos neatliekamo medicīnisko palīdzību Kolkas iedzīvotājiem nākas gaidīt no Rojas, Talsiem vai Dundagas. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidenta Paula Prinča augstos standartus parastam ģimenes ārstam ievērot ir būtībā fiziski neiespējami.