Daudzi vīna cienītāji uzskata, ka šajās pudelēs vīns nogatavojas lēnāk, tāpēc salīdzinājumam ar to pašu dzērienu parastajās pudelēs būs labāks. Teorētiskais pamatojums tam ir fakts, ka šajās pudelēs vīnam mazāk jāsaskaras ar apkārtējo vidi. Pudelē esošā skābekļa apjoms pret vīnu ir mazāks, kas neveicina vīna oksidēšanos. Citi vīna mīļotaji uzskata, ka lielajās pudelēs dzēriens labāk glabājas, jo tās lēnāk sakarst un lēnāk atdziest, tādējādi vīns nav tik jutīgs pret temperatūras svārstībām. Lai arī visas šīs teorijas 100% vēl nav pierādītas, to, ka lielajās pudelēs vīns ir savādāks, neviens neapšauba.
Par labu lielajām pudelēm runā fakts, ka daudzi vīndari šādi cenšas uzsvērt, ka lielo pudeļu izlaiduma gadā ir bijusi ļoti laba raža, jubileja vai cits īpašs notikums. Ar šādu pudeļu palīdzību jūs liekat viesiem justies savādāk nekā parastu pudeļu gadījumā. Tādā veidā jūs it kā dodat mājienu, ka apkārt esošie cilvēki jums nozīmē ko vairāk.
Tad kāpēc tomēr tikai 5% pasaulē saražotā vīna pilda lielajās pudelēs? Arī tām ir savi mīnusi. Lielākā daļa vīna plauktu paredzēta 0,75 l pudelēm, tāpēc lielos tilpumus grūtāk glabāt. Tas pats sakāms arī par transportēšanu. Lielās pudeles ir smagākas, tāpēc vīnu ir neērtāk ieliet glāzē. Cits arguments, ko gan viegli var labot - lielai pudelei vajag kompāniju, kas to varētu izdzert.
Ja esat gatavi izmēģināt, iesaku sākt ar 1,5 l izmēru. Tās sauc par Magnum. Šo izmēru samērā viegli var atrast ne tikai specializētajos, bet arī daudzos lielveiklos. Arī cenas ziņā šāda izmēra pudeles būs pieticīgākas. Piemēram, Murviedro Reserva 2010 no Spānijas. Harmonisks un pilnmiesīgs vīns, 12 mēnešus pavadījis ozolkoka mucās, turklāt pēc pildīšanas pudelē vēl vismaz tikpat laika pavadījis pagrabā nogatavojoties. Aromātā sulīgas tumšās ogas kafija un izteikta nedaudz saldena vaniļa. Garšā gatavas, sulīgas upenes, mellenes, bet pēcgaršā maigi, tomēr labi jūtami melnie pipari.
Ja esat noskaņoti nogaršot ko īpašāku, tad skatienu varat vērst tās saucamo Supertoskānas vīnu virzienā. Itālijā ar ļoti lielu cieņu izturas pret senajām vīna darīšanas tradīcijām un rūpīgi tās kopj, taču šīs tradīcijas, kas garantē klasisku un nemainīgu vīna garšu, reizē ierobežo vīndara talanta izpausmi. Itālijā ir atrasts savdabīgs kompromiss. Šādiem, ārpus ierastā reģiona rāmjiem stāvošiem, izciliem vīniem ir atrasta atsevišķa vieta striktajā klasifikācijas piramīdā. Tos arī sauc par supertoskāniešim. Viens no šādiem vīniem Piccini Sasso al Poggio IGT 2011 Toscana pieejams arī 1,5 l tilpumā. Aromātā tumšie ķirši ar nelielām balzametiķa notīm. Garša sulīga un maiga - ķirši un upenes. Nobeigumā šokolāde un miecvielas.
Nobeigumā vēl kāda 1,5 l pudeles priekšrocība. Kad esat izdzēris pusi no tās, jums ir palikusi vēl viena, standarta pudele rezervē.