Ženija mācās Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas 9.a klasē, un meitenes mīļākie mācību priekšmeti ir angļu un vācu valoda. Tas gan nav pārsteidzoši, jo Ženijas mamma ir vācu-krievu valodas tulks. Meitene ir vienīgais bērns ģimenē un, neskatoties uz to, ka ir tikai piecpadsmit gadu veca, aktīvi seko līdzi aktuālākajiem notikumiem Latvijā un pasaulē. «Katru vakaru sešos skatos LTV1 ziņas, bet lielākoties visu informāciju iegūstu internetā,» saka Ženija.
Meitene atzina, ka klasē neesot visgudrākā, Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas 9.a klasē mācās vēl attapīgāki jaunieši, kuriem ir labākas atzīmes nekā viņai. Klases audzinātāja Daiga Šķēle norāda, ka lielākais Ženijas pluss ir viņas erudīcija: «Ženija ir zinātkāra, mērķtiecīga un uzmanīga. Viņai vienmēr ir savs viedoklis.» «Ženija ir izpalīdzīga un draudzīga, un viņa ir pelnījusi šo uzvaru,» saka Ženijas klasesbiedrene Alise. «Viņai vienmēr ir labas atzīmes, šodien matemātikas kontroldarbā dabūja deviņi. Mēs viņu cienām,» priecīgs ir arī klasesbiedrs Ludvigs.
Kas notiek? uzvarētāja atzina, ka konkursa jautājumi nebija viegli. «Es visu zināju, bet apjuku pie jautājuma par Maskavā sākto eksperimentu - uz kuru planētu bija iecerēts lidot kosmonautiem. Nezināju atbildi, intuitīvi ierakstīju «Marss», un izrādās, esmu atbildējusi pareizi,» atceras Ženija. Viņas klasesbiedriem sarežģītākais jautājums bija atcerēties, kurā datumā tiek atzīmēta Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas diena, - lielākoties visi bija ierakstījuši 18. novembri, nevis 4. maiju.
«Daudzus jautājumus nemaz līdz galam neizlasīju. Piemēram, jautājumā par pasaules čempionātu futbolā - es ieraudzīju fotogrāfijā spāņu futbolistu un uzreiz uzrakstīju «Spānija», jo domāju, ka jautājums ir - kādu valsti pārstāv šis spēlētājs? Izrādās, jautājums bija - kurā valstī notika futbola čempionāts? Esiet uzmanīgāki par mani un rūpīgi izlasiet visus jautājumus līdz galam,» Ludvigs novēl nākamajiem devītklasniekiem.
Šis nav teicamnieku konkurss, tajā svarīgākais ir jauniešu atvērtība pasaulei, uzsver konkursa dvēsele Dienas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Anna Muhka. Dažreiz gadoties, ka atbilde, ko kāds skolēns zina, pēc sabojātā telefona principa līdz klases otram galam pārtop citā, piemēram, no Angelas Merkeles iznāk Anģēla Verģēla vai Merkūrija, bet tāllēcēja Ineta Radeviča pārtapusi par Gudeviču vai Gardeviču. Krāšņa buķete minēta, nosaucot dzīvnieku, kurš prognozēja pareizus rezultātus futbola čempionāta laikā, - kalmārs, aligators un pat kumeļš (pareizā atbilde - astoņkājis).
«Vislabāk jaunieši atbild uz jautājumiem, kas saistīti ar viņu ikdienu. Visbiežāk pareizi tika atbildēts uz jautājumiem par sociālo tīklu facebook.com un dziedātāju Džastinu Bīberu, puiši erudītāki ir jautājumos par sportu. Visgrūtāk veicās ar ārlietu un valsts lietām,» stāsta A. Muhka. Jauniešu interese par konkursu Kas notiek? aug ar katru gadu: 1999. gadā piedalījās 68% Latvijas skolu, kurās mācās devītklasnieki, bet 2010. gadā - jau 94% šo skolu. Konkurss notiek jau divpadsmito gadu un daudzās skolās dalība tajā kļuvusi par tradīciju.