Jaunie dati publiskoti pēc karalistes veselības ministra padzīšanas no darba un liecina, ka kopš vīrusa konstatēšanas 2012. gadā Saūda Arābijā vien apstiprināti 688 inficēšanās ar MERS gadījumi. 282 inficētie miruši. Pašlaik slimnīcā tiek ārstēti vismaz 50 no inficētajiem.
Saūda Arābija kļuvusi par MERS vīrusa izplatības epicentru. Tagad tas ir izplatījies arī uz vairākām Tuvo Austrumu valstīm, dažām Ziemeļāfrikas valstīm, Eiropu, Āziju un pat ASV.
MERS vīruss ir no tās pašas koronavīrusu grupas kā akūtā respiratorā sindroma (SARS) vīruss, kura globālā izplatība pirms desmit gadiem nogalināja ap 800 cilvēku.
Inficēšanās bieži sākas ar gripai līdzīgiem simptomiem, taču var novest līdz pneimonijai, elpošanas problēmām un smagākajos gadījumos radīt nieru mazspēju un pat nāvi.
Pašreizējā pieredze liecina, ka ne visi, kas inficējas ar MERS, tiešām saslimst, izjūtot kādas komplikācijas. Dažiem inficētajiem parādās tikai viegli simptomi, kas pēc laika pazūd.
Līdz šim vēl nav radīta komerciāli pieejama vakcīna pret šo vīrusu. Netiek izmantota arī kāda īpaša metode inficēto ārstēšanai. ASV Slimību kontroles un profilakses centrs konstatējis, ka mirst ap 30% ar MERS inficēto, vēsta CNN.
Zinātnieki joprojām nespēj izskaidrot kamieļu lomu MERS vīrusa izplatībā uz cilvēkiem. Inficēšanās iespējama cilvēku vidū, bet pārsvarā tas noticis tikai, ja viņiem bijuši ļoti cieši kontakti. Daļa inficēto bijuši veselības aprūpes darbinieki.
Pasaules Veselības organizācija (PVO) pagājušajā mēnesī paziņoja, ka vēl nav pamata izsludināt globālu šī vīrusa izplatības trauksmi.
Tagad PVO pārstāvji izteikuši vēlmi saņemt no Saūda Arābijas informāciju, kāpēc tā nav ziņojusi patiesos vīrusa izplatības apmērus.