Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Mīkstā nosēšanās uz komētas

Šo brīdi pasaules zinātne ir gaidījusi jau ilgi. Ja trešdien, 12. novembrī, viss notiks pēc plāna, Zemes iedzīvotāji varēs lepoties, ka pirmo reizi vēsturē panākuši robotlaboratorijas Philae mīksto nosēšanos uz komētas virsmas.

Viduslaikos cilvēki komētas parādīšanos debesīs lielākoties uzskatīja par ļaunu vēsti nesošu zīmi. Rakstnieces Tūves Jānsones radītajā Mumintrollīšu ielejā komētas parādīšanās liek mainīt attieksmi citam pret citu un ikdienas dzīvi.

Savukārt trešdien gaidāmais notikums var palīdzēt izzināt agrīno Saules sistēmu, iegūt vairāk informācijas par pašu komētu uzbūvi un to, vai komētas tiešām nogādājušas uz Zemes dzīvības aizsākumu.

Nejaušais foto

Orbītā ap Sauli rotējošais ledus, putekļu, akmens un sasalušo gāzu maisījuma debesu ķermenis netraucēts gaidīja miljardiem gadu, līdz 1969. gadā to atklāja Kijevas Astronomiskās observatorijas zinātnieks Kļims Čurjumovs, kurš analizēja zinātnieces Svetlanas Gerasimenko Alma-Atas (tagad Almati Kazahstānā) Astrofizikas institūtā uzņemtos citas komētas attēlus. Fotoplates stūrī viņš pamanīja objektu, kas pēc tā pārvietošanās trajektoriju izpētes izrādījās vēl neatklāta komēta, vēsta The Sudney Morning Herald.

Jaunatklātā komēta ieguva oficiālo nosaukumu 67P/Čurjumovs/Gerasimenko, ko nereti saīsina ar 67P/C-G. Tās pašreizējais apriņķojuma periods ap Sauli ir 6,45 gadi. BBC ziņo, ka komētas pārvietošanās ātrums izplatījumā ir 18 kilometru sekundē. Masa - ap triljonu kilogramu vai 10 miljardu tonnu. Tilpums - 25 kubikkilometri. Blīvums - 400 kg uz kubikmetru (tāds pats kā kokam).

Ēģiptes pēdas

Astoņdesmitajos gados Zemei pietuvojās Haleja komēta, kuru pētīt kosmiskos aparātus nosūtīja PSRS, Japāna un Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA). Iegūtā informācija par komētas uzbūvi un izcelšanos ieintriģēja zinātniekus.

2014. gada 2. martā EKA no Kuru kosmodroma Francijas aizjūras reģionā Gviānā Dienvidamerikā nosūtīja izplatījumā kosmisko aparātu Rosetta. Raķetes palaišanu kā goda viesi vēroja arī abi komētas 67P atklājēji.

Rosetta sastāv no zondes un nolaižamā aparāta Philae. Šo aparātu nosaukumi saistīti ar Ēģipti. Tur savulaik atrastais Rozetas akmens, kurā trīs rakstībās bija iecirsts viens un tas pats teksts, ļāva izprast ēģiptiešu hieroglifu jēgu. Savukārt File ir sala Nīlā. Tajā tika atrasts obelisks ar hieroglifiem, kuros zinātnieki atpazina vārdus Ptolemajs un Kleopatra.

Misijas mērķis ir mēģināt «atšifrēt», kāda bijusi Saules sistēma vēl pirms planētu izveidošanās.

Pēc desmit gadiem un vairāk nekā sešiem miljardiem nolidotu kilometru 31. oktobrī Rosetta tika «novietots» 30 kilometru attālumā no komētas 67P, kuru saglabās līdz pat 12. novembrim, raksta Discovery.com.

Milimetru precizitāte

Nolaišanās aparāta Philae atdalīšanās un mīkstā nosēšanās uz komētas tiek plānota 12. novembrī, kad to aptuveni septiņu stundu garumā kontrolēs no EKA misiju vadības centra Darmštatē Vācijā. Operāciju sarežģī tas, ka piezemēšanās notiek 510 miljonu kilometru attālumā no Zemes. Komunikācija starp kontrolētājiem uz Zemes un zondi ilgst 28 minūtes un 20 sekundes vienā virzienā. Tāpēc katra kļūda Rosetta orbītas aprēķinā var nozīmēt to, ka Philae aizdodas garām komētai.

Tad, kad nosēšanās aparāts būs palaists no zondes, to vairs nebūs iespējams stūrēt. «Mums vajag noteiktu daudzumu veiksmes, lai tas piezemētos jaukā vietā,» BBC citē misijas operāciju vadītāju Paolo Ferri.

Philae, nosēžoties uz komētas, to fotografēs, kā arī sāks veikt komētas apkārtējās vides mērījumus. Kad Philae nosēdīsies, skrūves tā balstu pamatnēs ieurbsies komētas virsmā un tiks izšautas harpūnas, ko izmantos kā enkurus.

Ja nosēšanās būs veiksmīga, Philae varēs sākt darbu. Paredzams, ka sākotnēji tas uzņems apkārtnes panorāmfoto un tad sāks aptuveni 60 stundas ilgstošus zinātniskos eksperimentus, analizējot komētas virsmu - tās uzbūvi un temperatūru, kā arī aminoskābju klātbūtni. Philae nosūtīs radioviļņus uz Rosetta, kad tā atradīsies pretējā komētas pusē. Tas ļaus iegūt papildu informāciju par komētas iekšējo struktūru.

Philae misija plānota līdz 2015. gada martam, kad komēta pietuvosies Saulei. Rosetta turpinās pavadīt komētu un analizēt to vēl līdz 2015. gada augustam.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā Latvijai vērtēt Trampa atgriešanos

Naktī uz trešdienu, kad TV tiešraidēs ASV karte strauji iekrāsojās sarkanā (republikāņu) krāsā un bija skaidrs, ka tiekam iemesti bīstamā nenoteiktības laika posmā, mikroblogošanas vietnē X ierakst...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?