gadā arī atradnē Turaida. «Dabīgā minerālūdens ieguve un ražošana ir sarežģīts un dārgs process,» atzīst SIA Siguldas minerālūdens Ražošanas un kvalitātes daļas vadītāja Agita Ādamsone. Siguldas minerālūdens produkcijas klāstā esošie minerālūdeņi Sigulda un Turaida iekļauti Latvijā atzīto dabīgo minerālūdeņu sarakstā.
Lai saņemtu atļauju iegūt un ražot dabīgo minerālūdeni, vispirms jāveic konkrētās vietas ģeoloģiskā izpēte. Uzņēmumam Siguldas minerālūdens pieder trīs urbumi - 200 metru, 272 metrus un 462 metrus dziļi. Minerālūdens Sigulda nāk no dziļākā urbuma, un ūdens mineralizācija ir 3,1-3,6 grami uz litru (g/l). Tas ir nātrija-magnija-kalcija-hlorīda-sulfātu vidēji mineralizēto minerālūdeņu grupas produkts. Turaidai ir teju desmitkārt mazāka mineralizācija - 0,32-0,43 g/l. «Sigulda ir vieta, kur pazemē sāļūdeņi satiekas ar saldūdeņiem, tāpēc minerālūdenim Sigulda ir tikai šai vietai raksturīga garša,» ūdens īpašības raksturo A. Ādamsone.
Normatīvie dokumenti nosaka, ka dabīgā minerālūdens ražošanai jābūt sertificētai; lai sāktu ražošanas procesu, jāveic ne mazāk kā četru sezonu laikā iegūtu ūdens analīžu rezultātu apkopojums. Svarīgākie parametri ir nemainīgs ūdens sastāvs un temperatūra (pieļaujamās robežās) jebkurā gadalaikā. Tāpat jāveic regulāra ūdens mikrobioloģiskā sastāva pārbaude. Vēl pirms minerālūdens ražošanas sākšanas uzņēmumam Valsts vides dienestā jāiegūst ūdens resursu lietošanas atļauja, kurā noteikts maksimālais urbumā iegūtā ūdens daudzums dienā. Savukārt Pārtikas un veterinārais dienests izsniedz speciālu minerālūdens izplatīšanas atļauju, ko nosaka Eiropas Savienības regulas. Atbilstības sertifikāciju, uz kuru pamatojoties izsniedz šo atļauju, kā arī uzņēmumā saražotās produkcijas kontroli veic Latvijas Sertifikācijas centrs.
Sākotnēji jaunam uzņēmumam, līdz tas pierādījis savas produkcijas kvalitātes noturību, pārbaudes tiek veiktas pat četrreiz gadā. «Kopumā izmaksas ir ļoti lielas, tāpēc arī daudzi ražotāji savu produkciju pozicionē kā dzeramo ūdeni, nevis kā minerālūdeni,» norāda A. Ādamsone un stāsta, ka arīdzan paša uzņēmuma interesēs ir regulāri pārbaudīt ūdens kvalitāti un ievērot stingras prasības: «Mūsu uzņēmumā ir laboratorija, kurā ūdenim veicam mikrobioloģiskos un fizikāli ķīmiskos testus. Papildus testēšanai ūdeni vedam arī uz akreditētām laboratorijām. Būtībā minerālūdens kvalitāte un tā sastāvs tiek pārbaudīts, sākot no urbuma līdz pat gatavai produkcijai, ievērojot gan ražošanas ciklu, gan dokumentāciju.»
Vairāku simtu metru dziļumā iegūtā ūdenī parasti nav ne pesticīdu, ne smago metālu, taču ūdeni var sabojāt virs zemes. A. Ādamsone stāsta: «Ražošanas procesā galvenā uzmanība jāvelta higiēnas prasību ievērošanai un tehnoloģiskajam procesam. Jāseko tam, kā notiek ūdens padošana pa cauruļvadiem, kā tiek veikta mehāniskā filtrēšana. Mēs nedrīkstam mainīt minerālūdens sastāvu, vien noņemt tā sastāvā esošo dzelzi. To dara ar oksidēšanas metodi, izmantojot ūdens aerāciju ar gaisu, kas izveido dzelzs oksīdus. Tad produkts tiek filtrēts caur filtriem - kuru sastāvā ir speciālas smiltis, grants un olīši -, kuros paliek dzelzs oksīdu pārslas. Minerālūdenim Sigulda garšas uzlabošanai tiek pievienota ogļskābā gāze. Šādi mēs nodrošinām praktiski identisku ūdens sastāvu, kas ir urbumā.»