Šim nolūkam jāveic ekspertīze Valsts policijas (VP) Kriminālistikas pārvaldē, kas var ilgt vairākas dienas. Pēc tam rezultāti jāsalīdzina ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veidoto pagaidu aizliegumu sarakstu, un, ja konstatētā viela tajā būs bijusi iekļauta, persona tiks aizturēta. Taču, ja tirgonim atsavinātā maisiņa saturā atradīs jaunus ķīmiskos savienojumus, tad saukšana pie kriminālatbildības tik raiti neveiksies, jo vispirms vielai būs jānosaka pagaidu aizliegums.
«Jaunatklātās formulas VP Kriminālistikas pārvaldes eksperti nosūta uz SPKC, kur lemj, vai tām piemērot pagaidu aizliegumu. Pārsvarā visas tiek atzītas par bīstamām un sarakstā iekļautas,» skaidro VP pārstāvis Dairis Anučins. To apstiprina arī SPKC Atkarības slimību riska analīzes nodaļā: «Visām vielām, par ko mums ziņo policija, piemērojam pagaidu aizliegumu, jo tās visas ir bīstamas veselībai. Ja kādai nezinām ķīmisko nosaukumu, talkā aicinām ķīmiķus,» atklāj sabiedrības veselības analītiķe Linda Sīle. Jautāta par procedūras ilgumu, viņa norāda, ka tas aizņem ne vairāk kā nedēļu: «Piemēram, vakar saņēmām ziņu par divām jaunām vielām, šodien izdevām aktu, rīt to publicēs Latvijas Vēstnesī un jau ceturtdien pagaidu aizliegums stāsies spēkā,» skaidro Sīle un piebilst, ka SPKC ķīmijas speciālisti pēta arī visas Eiropas datubāzi, tāpēc jau drīzumā saraksts varētu tikt papildināts neatkarīgi no VP.
Līdzās virknei aizliegto vielu, kas uzskaitītas Ministru kabineta noteikumos, šobrīd Latvijā pagaidu aizliegums uz gadu piemērots 14 vielām, ko sarunvalodā dēvē par spaisu vai legālajām narkotikām, bet nedēļas beigās tām pievienosies vēl divas. Tas nozīmē, ka sintētisko narkotiku izplatītājiem un tirgotājiem, ja vien viņi nevēlas stāties tiesas priekšā un izjust kādu no likumā paredzētajiem kriminālatbildības veidiem, no šodienas nāksies regulāri pārbaudīt SPKC mājaslapu un lasīt valsts oficiālo izdevumu Latvijas Vēstnesis, lai noskaidrotu, vai viņu piedāvājums nerada draudus pašu brīvībai. D. Anučins uzsver, ka pie kriminālatbildības tiks saukti gan izpildītāji, gan organizētāji: «Tāpat kā ar cita veida narkotikām - pie kā atrod, tas arī tiek sodīts. Saeimas pieņemtie grozījumi policijai paver daudz plašākas rīcības iespējas, un likumsargi jau sagatavoti strādāt pastiprinātā režīmā.»
Kā galvenais iemesls, kāpēc līdz šim valsts iestādes pret narkobodēm bijušas bezspēcīgas, iepriekš minēta apreibinošo vielu sintezētāju izdoma un operativitāte, radot arvien jaunas ķīmiskās formulas, kuru atklāšanai un aizliegšanai birokrātiskais aparāts nespējot tikt līdzi. Tomēr statistika narkotirgoņu izdomai neglaimo - no 480 ekspertīzēm viena un tā pati aizliegtā formula atklāta 441 gadījumā, bet, tā kā jaunpieņemtajiem grozījumiem nav atpakaļejoša spēka, narkobiznesmeņiem sods par to nedraudēs. Jāpiebilst, ka vēl vakar tirgoties ar ķīmiskajām narkotikām bez nopietna riska viņi varēja uz nebēdu. Kopš pērnā novembra vidus VP kriminālisti izpētījuši aptuveni 11 tūkstošus augu maisījumu iepakojumu.