Maskava plāno pieprasīt NATO paskaidrojumus par mācību mērķiem, scenāriju un iespējamo ienaidnieku, ziņo Interfax. «Ceru, ka mums nemēģinās iestāstīt, ka mācības Baltijas valstīs tiek rīkotas, lai sagatavotos Irānas draudu atvairīšanai,» pavēstījis Dmitrijs Rogozins, Krievijas sūtnis NATO.
NATO solidaritāte
Baltijas reģionā šogad paredzēta virkne dažādu militāro mācību, kas sāksies jau marta vidū ar NATO gaisa spēku mācībām. NATO pārstāvji informē, ka mācības notiks no 17. līdz 20. martam. Tajās piedalīsies Francijas gaisa spēku iznīcinātāji Mirage 2000C, poļu kara lidmašīnas F-16, Lietuvas gaisa spēku lidmašīnas L-39 Albatros, kā arī ASV degvielas uzpildes lidmašīnas. Mācību laikā tiks pilnveidotas gaisa telpas patrulēšanas iemaņas. Kā zināms, NATO valstu kara lidmašīnas jau vairākus gadus nodrošina Baltijas valstu gaisa telpas aizsardzību. NATO pārstāvji uzsver, ka tās būs «aizsardzības mācības», kas apliecinās NATO solidaritāti ar Baltijas valstīm.
Šis paziņojums nav mazinājis Krievijas satraukumu, jo tuvākā pusgada laikā Baltijā plānotas vēl vairākas NATO spēku mācības. Piemēram, šovasar Igaunijas ziemeļos notiks mācības, kurās piedalīsies arī ap 500 amerikāņu jūras kājnieku. Vērienīgas mācības šogad iecerētas Latvijas teritorijā, jo rudenī Ādažu poligonā un citviet Latvijā notiks NATO un Baltijas valstu kopīgās mācības Sabre Strike, kurās piedalīsies ap 2000 karavīru. Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds secina, ka šādu mācību rīkošana ir NATO solidaritātes izpausme. Viens no mērķiem ir parādīt Krievijai, ka NATO negrasās atstāt novārtā Baltijas valstu drošību.
Baltiešu nomierināšana
Baltijas valstis pēdējā laikā paudušas satraukumu par NATO vilcināšanos izstrādāt Baltijas aizsardzības plānu. «Baltijas un citu Austrumeiropas valstu neapmierinātība kaitē NATO vienotībai. Lai nomierinātu baltiešus, lielās valstis nolēma sarīkot šīs mācības,» spriež Krievijas analītiķis Fjodors Lukjanovs.
Baltijas satraukumu par Krievijas nodomiem veicināja vairāki faktori: 2008. gada karš Gruzijā, pagājušā gada vērienīgās Krievijas un Baltkrievijas militārās mācības, kā arī Maskavas vēlme nopirkt no Francijas moderno desanta kuģi Mistral.