Vai pēc ērcēm labvēlīgās ziemas ērču ir vairāk, entomologi šaubās, taču mediķiem darba pietiek. Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) šogad noņemtas jau 697 ērces. LIC pārbaudītas uz ērču encefalītu vairāk nekā 1571 ērce, no tām 122 jeb 7,8 % bijušas inficētas. Stradiņa slimnīcā izvilktas jau vairāk nekā 100 ērces.
Ejiet jebkur citur
Mans ceļš līdz mediķiem ļoti gluds nebija. Vispirms es piezvanīju uz ātrās palīdzības konsultatīvo tālruni, lai uzzinātu, vai ērces noņemšana var gaidīt līdz rītam - svētdienai. Konsultante atbildēja - «es jūsu vietā brauktu uz slimnīcu tagad, ja ir tāda iespēja». Man bija tāda iespēja, taču vispirms piezvanīju pāris slimnīcām. Atklājās, ka tās diezgan aši «futbolē» zvanīt citām. Sazvanītā Rīgas 1. slimnīcas traumpunkta darbiniece uzreiz attrauca - nē, nē, brauciet uz Stradiņiem vai Gaiļezeru. Arī zvanot uz LIC informatīvo tālruni, sekoja atbilde - labāk nebrauciet, jebkurā citā slimnīcā taču var noņemt. Tomēr izšķīros braukt uz LIC, jo internetā atradu nesen rakstītu preses relīzi, ka LIC bez maksas noņem ērces. Ja tur nepieņemtu, brauktu uz Gaiļezeru.
Uz LIC Uzņemšanas nodaļas durvīm bija uzraksts, ka ērces noņem un pārbauda laikā no pulksten 9 līdz 20 vakcinācijas kabinetā. Tomēr piezvanīju pie durvīm, iznāca laukā dežūrārste vai māsiņa un dažās sekundēs ar īpašām standziņām izņēma ērci. Uzzinājusi, ka esmu potēta pret ērču encefalītu, viņa teica, ka tad jau pārbaudīt ērci uz ērču encefalītu (tas maksā Ls 10,90) nav nepieciešams, un aiznesa ērci metāla vanniņā. Kad jautāju, vai par ērces noņemšanu nav jāmaksā, mediķe tikai sacīja: «Labāk ejiet prom.»
Pirmdien uzzināju - Stradiņa slimnīcā par ērces noņemšanu jāmaksā pieci lati, taču Rīgas Austrumu slimnīcā - desmit latu. Austrumu slimnīcā katru dienu pēc palīdzības vēršas vidēji pieci cilvēki ar piesūkušos ērci. «Lielāks cilvēku pieplūdums ir tieši brīvdienās un pirmdienās, kā arī vakarpusē, kad cilvēki novelk dienas drēbes,» stāsta Inguna Potetinova, slimnīcas pārstāve. Pēc palīdzības vēršoties arī tie, kas ērci neveiksmīgi mēģinājuši noņemt pašu spēkiem un norāvuši tās galviņu.
Vakcinētajiem nav jābaidās
Pirmdien sazvanīta, LIC vadītāja Baiba Rozentāle (TP) saka - nevar būt, ka pa telefonu kāds būtu atteicies sniegt palīdzību, LIC jau desmit gadus ērces noņemot bez maksas. To darīšot visu sezonu. Par noņemto ērču pārbaudīšanu uz ērču encefalītu LIC vadītāja saka - vakcinētajiem nav daudz ko baidīties.
«Tā kā faktiski nekādu efektīvu tūlītēju profilakses līdzekļu nav, jāpadomā, vai ir jēga maksāt par ērces pārbaudīšanu vairāk nekā desmit latu. Tas ir vairāk sirdsmieram, tāpēc daudzi grib pārbaudīt. Cilvēks vairāk piedomā par savām sajūtām, ja tuvāko nedēļu laikā paaugstinās temperatūra, jāvēršas pie ģimenes ārsta un infektologa,» saka B. Rozentāle. Vakcīna esot efektīva. Pārbaudīt, vai ērce pārnēsā Laimas slimību (laimboreliozi), gan nav iespējams. Nav arī vakcīnas.
Laimas slimību izraisa borēlijas baktērijas, kas galvenokārt atrodamas ērces zarnu traktā, to var iegūt, piemēram, ērci saspiežot. Baktērijas zemādas limfātiskajā sistēmā savairojas un rada iekaisumu. Apmēram nedēļu pēc ērces piesūkšanās veidojas dažāda lieluma apsārtums - no santīma līdz pat plaukstas lielumam. Tad jāvēršas pēc palīdzības pie mediķiem.
Ērces būs aktīvas līdz pat rudenim. Taču problēmas jaunajām ērcēm var sagādāt šī vasara. Jaunajām ērcēm lielā karstumā un sausumā draud izžūšana. «Ja tāds karstums turpināsies, tad tas var notikt,» saka entomologs Voldemārs Spuņģis.