Tiesa, noteikt, ka inovatīvās metodes būtu iedarbīgākas par citām, ir grūti, norāda valodu mācību uzņēmuma Skrivanek Baltic direktore Aiga Veckalne. «Tikai metožu daudzveidība kursos palīdz apmeklētājiem veiksmīgi apgūt mācību vielu. Katrai metodei ir savas stiprās un vājās puses, taču katra no tām ir iedarbīga, ja tiek izmantota īstajā situācijā,» teic A. Veckalne.
Skype, vīns, sarunu klubs
Klienti ir ļoti atvērti pret mācību metožu variēšanu un uzticas pasniedzējiem, tomēr arvien vairāk izvēlas interaktīvas, komunikatīvas un interesantas nodarbības, kurās katrs grupas dalībnieks ir aktīvi iesaistīts mācību procesā, nevis pasīvi to vēro, tādējādi kursu noslēgumā arī spēj apgūto aktīvi lietot dzīvē, stāsta Skrivanek Baltic direktore. Viņa atklāj, ka aizvien populārākas kļūst e-mācības un Skype mācības. Piemēram, Skype kursos ar bezmaksas videozvaniem tiešsaistē valodu var mācīties jebkurā laikā un vietā. Tas ir zaļi, turklāt īpaši piemēroti, ja valoda jāapgūst intensīvi, jo students pats nosaka nodarbību grafiku.
Vēl viens jaunums Skrivanek Baltic metožu klāstā ir Effecto. «Tajā ir apvienotas laika gaitā pārbaudītas metodes, kuras uzskatām par veiksmīgākajām svešvalodu apguvē. Effecto galvenā ideja - ikviens students aktīvi darbojas katrā nodarbībā, visi uzdevumi pēc iespējas ir saistīti ar reālām dzīves situācijām un ir vērsti uz runāšanu un rakstīšanu, mācībās tiek izmantoti autentiski materiāli, kā arī jaunākās tehnoloģijas. Metode ir ļoti efektīva, turklāt tik aizraujoša (ar spēlēm, šarādēm u. c.), ka uzlabo arī studentu motivāciju,» A. Veckalne raksturo.
Tāpat Skrivanek Baltic saviem klientiem piedāvā veikt Valodas zināšanu auditu, kas ar rakstveida un mutvārdu testiem nosaka, kādā līmenī cilvēks spēj komunicēt attiecīgajā valodā. Vienas dienas kursā Angļu valodas Izdzīvošanas komplekts lomu spēlēs un citos interaktīvos uzdevumos var izslīpēt nozīmīgākos lietišķās valodas aspektus vai nu saziņā, vai prezentācijā. Sarunu klubā Spēles ar valodu interesenti var papildināt un attīstīt runas prasmes svešvalodā, piedaloties interaktīvi izklaidējošās nodarbībās par interesantiem tematiem, kas ietver lomu spēles, diskusijas, prezentācijas, aptaujas un viktorīnas, galda spēles, monologus un dialogus. Savukārt Speak as a native speaker ir seminārs pie vīna glāzes - tiem, kuriem interesē angļu valodas lietojuma nianses. Malkojot vīnu un pasniedzēja - kam angļu valoda ir dzimtā valoda - vadībā var iedziļināties kolorītos izteicienos, mēlesmežģos un tipiskās kļūdās.
«Izdzen» Vecrīgas ielās
Radošumam ir vieta arī citu prasmju apguvē, rāda Komercizglītības centra pieredze. Kā stāsta vadītprasmju trenere šajā mācību uzņēmumā Anita Gaile, biznesa vides cilvēki parasti meklē iespēju transformēt uzvedību, kas ļautu kļūt efektīvākiem. Tāpēc apmācībās tiek iekļautas interaktīvas metodes, kas ļauj jauniegūtās zināšanas pamēģināt praktiski. «Es uzskatu, ka apmācībās pasniedzējam jāspēj atrast ceļu uz cilvēka sirdi un prātu, lai viņu iedvesmotu mēģināt darīt lietas citādi, labāk un nepadoties, ja pirmajā reizē neizdodas. Apmācību metode ir tikai instruments ceļā uz to,» saka A. Gaile un piebilst, ka labās mācībās ar dažādām metodēm tiek izmantoti visi trīs mācīšanās veidi - zināšanas (pētniecība, novērošana), pieredze (aktīvā mācīšanās, refleksija) un eksperimenti (izzināšana, demonstrēšana) -, turklāt pat vienā kursu grupā dažādi ir arī cilvēku individuālās mācīšanās tipi, tāpēc pasniedzējs cenšas vienu un to pašu ziņu pasniegt dažādos veidos.
Trenējot vadītprasmes, A. Gaile visbiežāk lieto aktīvo mācīšanos, ļaujot cilvēkiem dažādos vadības modeļus izprast caur pašu pieredzi. «Un viennozīmīgi, ka vislabākā metode visos laikos ir bijusi spēle,» trenere saka. Spēles elementi ietverti, piemēram, tādā paņēmienā kā Waste walk - tā ir mācību ekskursija kursa ietvaros, kad dalībnieki dodas uz uzņēmumu, kurā jau ieviests kāds no apgūstamajiem rīkiem, novēro un vēlāk sniedz savus ieteikumus procesa uzlabošanai. Aktīvo pārdevēju apmācībās dalībnieki tiek «izdzīti» Vecrīgas ielās ar uzdevumu kaut ko pārdot, un tas ir eksperiments, kurā pavērot sevi nestandarta situācijā. Ļoti jaudīga metode, ja vien to pareizi pasniedz un nepārvērš tikai par spēli/farsu, ir realitātes simulācija, piemēram, lomu spēle Viena diena vadītāja dzīvē, pēc kuras seko analīze. Savukārt augstu motivāciju un pašdisciplīnu prasa metode, kurā apvienota online un offline vide un kurā teorija tiek apgūta e-vidē, bet klātienes nodarbībās laiks tiek veltīts tieši praktiskiem jautājumiem.
Arī kontakti un «šovs»
Arī RISEBA Karjeras izaugsmes centrā, kas nodarbojas ne vien ar RISEBA studentiem, bet arī piedāvā praktiskas, karjeru attīstošas nodarbības strādājošiem cilvēkiem ar teorijas minimumu un prakses maksimumu, novērots, ka pamazām zūd cilvēku interese par klasisku mācību sistēmu. Pie tādas vairāk pieraduši cilvēki 40-60 gadu vecumā, bet jaunāki meklē kursus, kas sniedz gan zināšanas un iemaņas, gan jaunus kontaktus, labu laika pavadīšanu, pat sava veida šovu no pasniedzēja puses. «Mūsu klienti uzsver, ka pozitīvā, atraisītā gaisotnē ir vienkāršāk uzņemt vairāk jaunas informācijas,» saka centra vadītājs Vladimirs Azarovs. Viņš stāsta, ka patlaban centrā ļoti aktuāli ir kursi, kuros dalībnieki pieredzējuša trenera praktiķa vadībā iegūst vajadzīgās zināšanas un iemaņas, bet papildus neformāli dalās arī savā pieredzē attiecīgā jautājuma risināšanā, tā papildinot skatpunktu daudzveidību. Šādi notiek kursi personāla vadībā, līderībā, pārrunu vadībā, pārdošanā un finanšu vadībā, arī neformāli izglītojošs pasākums HR Brokastis personāla vadītājiem.