Kāda ir LMT un Lattelecom pozīcija tirgū, ja skatāmies finanšu rādītājus - LMT tie krītas, Lattelecom pieaug. Vai ir pamats satraukumam par LMT finanšu rādītāju kritumu?
Pats svarīgākais moments ir, ka Lattelecom ģenerē brīvu naudas plūsmu, savukārt LMT tajā pašā laikā krītošās maržas un nepieciešamības investēt attīstībā dēļ brīvo naudas plūsmu neģenerē. Tas jau drīz var novest pie tā, ka uzņēmuma akcionāriem būs jāinvestē LMT. Ņemot vērā, ar kādām grūtībām valsts saskaras, pieņemot jebkādu lēmumu par darbībām ar sev piederošajiem uzņēmumiem, šādā scenārijā es LMT vadības vietā satrauktos, vai akcionāri spēs laicīgi pieņemt adekvātus lēmumus.
Gan Lattelecom, gan LMT valstij pieder kapitāla daļas. Sen tiek runāts par uzņēmumu iespējamu apvienošanu, taču nekas nenotiek. Vai IKT globālā tirgus tendences neliek aktīvāk rīkoties, lai LMT un Lattelecom apvienotu, radot vienu kompāniju?
IKT tirgus tendence ir uzņēmumu lieluma palielināšanās un šo lielo uzņēmumu piedāvāto pakalpojumu klāsta paplašināšana, tādējādi efektīvāk izmantojot šo pakalpojumu iepakošanas un pārdošanas sinerģijas un palielinot ieņēmumus. Šīs tendences notiek arī caur uzņēmumu apvienošanas darījumiem. Sekojot šīm tendencēm, LMT un Lattelecom akcionāriem būtu loģiski izskatīt šo uzņēmumu apvienošanu.
Vai, paliekot atsevišķiem uzņēmumiem, LMT un Lattelecom ir izredzes konkurēt ar citu valstu IKT uzņēmumiem, ja tie aktivizēsies Latvijā?
Izredzes vienmēr ir, bet, protams, diviem mazākiem uzņēmumiem to darīt būs grūtāk nekā vienam lielākam. Es tomēr nepārspīlētu šādas konkurences draudus, Latvijas tirgus ir samērā mazs, un LMT un Lattelecom šeit ir ļoti spēcīgas pozīcijas.
Kas būtu svarīgākie darbi, ko valstij vajadzētu īstenot, lai noturētu Latvijas IKT uzņēmumu pozīcijas pašmāju tirgū?
Manuprāt, svarīgākais ir skaidras stratēģijas esamība. Ja jau valsts ir akcionārs šajos uzņēmumos, tai jādefinē skaidra stratēģija, kā tā redz tālāku attīstību, kuros segmentos un ar kādiem resursiem.
Kādēļ notiek ilgas un neauglīgas diskusijas par LMT un Lattelecom apvienošanu?
Latvijā saistībā ar valstij piederošo uzņēmumu restrukturizāciju, apvienošanos vai pārdošanu rīcība jau vairāk nekā desmit gadu notiek tikai divos gadījumos: ja uzņēmums tūlīt bankrotēs vai arī ja Eiropa izvirza prasības, kuras nevar ignorēt. Arī LMT un Lattelecom gadījumā - kaut arī acīmredzams, ka iespējamā LMT un Lattelecom apvienošanās jāizvērtē un jāpieņem lēmums, vai vērts to darīt, nekas nenotiek. Iemesls ir psiholoģisks - vienkāršāk ir neko nedarīt, viss taču tāpat ir labi.