Nodoklis jāmaksā par dzīvojamām mājām vai to daļām neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, arī par nedzīvojamo ēku daļām, kuru funkcionālā izmantošana ir dzīvošana, un citām telpu grupām, kuru funkcionālā izmantošana ir saistīta ar dzīvošanu, - garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām, ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai.
Finanšu ministrija norādījusi, ka 98,6% mājokļu kadastrālā vērtība ir līdz Ls 40 000, tas nozīmē, ka esošās 0,1% likmes vietā būs jāmaksā 0,2%, un summa nebūs būtiska. Ja mājokļa kadastrālā vērtība ir, piemēram, Ls 15 000, tad nodokļa pieaugums ir 15 lati gadā. Arī par palīgēkām nodokļa apjoms lielai daļai iedzīvotāju pieaugs minimāli, jo 84,4% no dzīvojamo māju palīgēkām to kadastrālā vērtība nepārsniedz 1000 latu, un par tām maksājamais nodoklis būs divi lati.
Tomēr dramatisku nodokļa pieaugumu gaida to privātmāju īpašnieki, kas dzīvo vēsturiskās apbūves teritorijās Jūrmalā un Rīgā, kur apkārt uzbūvēto bagātnieku villu dēļ kadastrālā vērtība ievērojami pieaugusi arī salīdzinoši neciliem īpašumiem. Jūrmalas dome jau iepriekš cēla trauksmi, ka par 1500 kvadrātmetru lielu individuālās apbūves zemes platību NĪN Jūrmalā būs vidēji 780 latu, bet par tikpat lielu ģimenes mājokli - 560 latu, kas daudziem nebūs pa kabatai, un iedzīvotāji vēršas domē, norādot, ka jau pēc pašreizējās likmes NĪN samaksāt ir grūti, ir dubultojies nodokļa parāda apmērs, bet nākamgad samaksāt nespēs ievērojami vairāk iedzīvotāju. Finanšu ministrs Andris Vilks intervijā Dienai iepriekš pieļāva, ka 2012. gadā NĪN noteikti vēl jāceļ, iespējams, trīskārt, «jo pašvaldībai ir jābūt naudai», tiesa, pirms tam jāsakārto kadastrālā vērtība. Kā kompensējošais mehānisms tiek piedāvāta ar IIN neapliekamā minimuma paaugstināšana.