Kuģis Ezadeen tika aizvilkts uz Koriljāno Kalabro ostu, un uz tā atradās galvenokārt no Sīrijas bēgošie cilvēki. Šis bija jau otrais gadījums nedēļas laikā, kad Vidusjūrā atrasts ar nelegālajiem imigrantiem pilns kravas kuģis, ko pametusi apkalpe.
Policija noskaidrojusi, ka abi kuģi sākuši ceļu Turcijā. Līdz tam parasti nelegālo imigrantu pārvadātāju sākumpunkts bijis Lībijas krastos. Pēc policijas rīcībā esošās informācijas, katrs imigrants par uzkāpšanu uz kuģa samaksājis no četriem līdz astoņiem tūkstošiem ASV dolāru.
Cilvēku pārvadātāji slēpuši seju kapucē, ieslēguši imigrantus kravas tilpnēs un paši pametuši kuģi glābšanas laivā, kad tas jau atradies jūrā.
Otrdien Itālijas robežsargi izsēdās uz kuģa Blue Sky M, uz kura atradās 796 nelegālie imigranti. Arī to bija pametusi apkalpe. Tas liecina, ka nelegālie cilvēku pārvadātāji sākuši izmantot jaunu taktiku - kad kuģis ar cilvēkiem tiek aizgādāts Itālijas ūdeņu tuvumā, tā stūre autopilota režīmā tiek noregulēta krasta virzienā. Tad apkalpe raida SOS signālu un kuģi pamet, un tas nokļūst Itālijas robežsardzes pārziņā.
Eiropas Savienības migrācijas komisārs Dimitris Avramopuls paziņojis, ka ES gatavo jaunu migrācijas rīcības plānu, kurš tikšot publiskots jau tuvākajā laikā un kura prioritāte būs cīņa pret nelegālajiem cilvēku pārvadātājiem. «Šie pārvadātāji atrod jaunus imigrantu nogādāšanas ceļus uz Eiropu un izmanto jaunas metodes, lai iegūtu naudu no izmisušajiem cilvēkiem,» komisāra teikto citē Reuters.
Itālijas robežsardzes preses pārstāve Floriana Segreto pavēstīja CNN, ka kopš pagājušā gada septembra pārtverti jau 15 līdzīgi vecie kravas kuģi, kas izmantoti galvenokārt nelegālo Sīrijas imigrantu pārvadāšanai. Sīrieši ir relatīvi turīgāki un var atļauties maksāt vairāk nekā bēgļi no Āfrikas, kuru transportēšanai parasti izmanto mazākus kuģus un liellaivas.
Nelegālā imigrācija uz Eiropu pa Vidusjūru īpaši pieaugusi laikā, kad Sīriju plosa pilsoņu karš. Daudz ir arī ekonomisko migrantu, kas no Āfrikas cenšas nokļūt Eiropā labākas dzīves meklējumos.
Aprēķini liecina, ka pagājušajā gadā ap 3500 cilvēku gājuši bojā, cenšoties šādi šķērsot Vidusjūru, ap 200 tūkstošiem tika izglābti Itālijas un citu Eiropas valstu kopējā glābšanas operācijā.