CSDD valdes priekšsēdis ierosināja Ceļu satiksmes noteikumos paredzēt minimālo distanci, kas ceļu satiksmē jāievēro, - ja automašīna pārvietojas ar 100 kilometriem stundā, distancei vajadzētu būt vismaz 50 metriem. «Jābrauc tā, lai vienmēr var pagūt nobremzēt, ja pēkšņi uz ceļa priekšā ir saplīsis traktors vai lēni braucošs transportlīdzeklis,» sacīja A. Lukstiņš. Viņš pieļauj, ka distances neievērošana varēja būt viens no iemesliem negadījumam Garkalnes novadā, kad kravas automašīna ietriecās riteņbraucēju grupā. A. Lukstiņš vairākkārt aicināja ielāgot, cik bīstami ir sēsties pie stūres nogurušam un stresa pārņemtam, kad pārgurumā pats nemaz var nejust, ka iemieg. Tikpat bezatbildīga ir mobilo tālruņu lietošana.
Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisija drošības situāciju uz ceļiem tradicionāli izvērtē gada sākumā, taču šoreiz komisijas priekšsēdis Ainars Latkovskis (Vienotība) sēdi ar plašu uzaicināto loku sasauca, negaidot gadumiju. Tā rīkoties mudinājuši pēdējā laika traģiskie notikumi uz ceļiem. Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis un vēl vairāki uzaicinātie par būtisku negadījumu faktoru minēja nesakārtoto ceļu infrastruktūru, kā arī nepārdomātos apdzīšanas manevrus un nepareizu braukšanas ātruma izvēli. Infrastruktūras sakārtošana nozīmētu arī gājēju celiņu nodalīšanu no braucamās daļas un aizsargbarjeru izvietošanu starp pretēja virziena braukšanas joslām.
Kārlis Seržants (ZZS) uzskata, ka pamatproblēma ir nepietiekamais ceļu fotoradaru skaits, kuru izvietošana esot vienīgais veids, kā samazināt negadījumu skaitu. Fotoradaru uzstādīšanu birokrātisko procedūru dēļ A. Lukstiņš salīdzināja ar mājas būvniecību, kad mēnešiem ilgi ir jāgaida dažādi saskaņojumi. Valdība otrdien deva iespēju Iekšlietu ministrijai saņemt papildu finansējumu un uzņemties ilgtermiņa saistības, lai nomātu netrafarētās automašīnas, kas palīdz cīnīties ar agresīviem braucējiem, kā arī izvietot uz ceļiem pārvietojamos fotoradarus. Taču šos pasākumus pamatā varēs sākt īstenot no 2017. gada. Šogad palielinājies sodu apmērs par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu, taču arī tas nav atturējis pārgalvīgos autobraucējus. A. Latkovskis uzskata, ka cilvēkiem nav soda neizbēgamības sajūtas un viņi var atļauties pārkāpt noteikumus, jo ir bijusi iespēja izvairīties no soda.