Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Ogotāju un dabas mīļotāju bieds - ērce

Aktīvās atpūtas cienītājiem un dabas mīļotājiem siltajā sezonā liels bieds ir ērces, kas izplatītas visā Eiropā. Kā zināms, ērces pārnēsā ērču encefalītu un Laimas slimību, kas ārstējama ar antibiotikām, bet pret encefalītu efektīvākā aizsardzība ir vakcinācija.

Kaut arī parasti iesaka vakcinēšanos veikt ziemā, arī vasarā nav vēl par vēlu, atgādina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) mediķi.

Sastopas arī pilsētā

Ērces lielākoties dzīvo mežos, it īpaši mežu izcirtumos, un pļavās, bet sastopamas arī pilsētu parkos un mazdārziņos. Starp citu, nav jābrien zālē pašam, lai dabūtu ērci - to var atnest mājās arī mājdzīvnieks, kas izskrējies pa brikšņiem.

Ne katra ērce pārnēsā bīstamo ērču encefalīta vīrusu, tomēr jāņem vērā, ka šī slimība ir ļoti smaga, bojā nervu sistēmu un var izraisīt saslimšanu ar tādām neatgriezeniskām sekām kā uzmanības koncentrācijas problēmas, paralīze un depresija. Aptuveni katrs simtais gadījums beidzas ar saslimušās personas nāvi.

Vēl var vakcinēties

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs galvenā ārste profesore Baiba Rozentāle informē, ka šogad ērču aktivitātes sezonā iedzīvotāji vairāk nekā citus gadus interesējas par iespējām vakcinēties pret saslimšanu ar ērču encefalītu pēc ātrās vakcinācijas shēmas. Arī izmantojot ātro vakcinācijas shēmu, var efektīvi nodrošināt ilgstošu aizsardzību veselībai. Paātrinātā standarta vakcinācijas shēma ļauj jau pēc divām vakcīnas devām (aptuveni pēc divām nedēļām) iegūt imunitāti pret ērču encefalītu uz vienu gadu.

Pēc 12-18 mēnešiem nepieciešama revakcinācija, kas pacientiem līdz 60 gadu vecumam rada imunitāti uz pieciem gadiem, bet cilvēkiem vecumā pēc 60 gadiem - uz trim gadiem.

Vakcinēšanos iespējams veikt jebkurā gada laikā, atceroties, ka pēc pirmās vakcīnas, kas izdarīta ērču aktivitātes periodā, divas nedēļas līdz otrās vakcīnas saņemšanai imunitāte vēl neizstrādājas, tāpēc gadījumā, ja ērce piesūcas, iespējama inficēšanās.

Saslimstība mazinās

Ērces šovasar nav mazāk aktīvas kā citus gadus, un līdz ar to apdraudējums inficēties ar ērču encefalītu pastāv. LIC Uzņemšanas nodaļā pēc mediķu palīdzības līdz jūnija sākumam vērsušies 449 cilvēki, kuriem bija piesūkusies ērce, savukārt LIC laboratorijā pārbaudei nosūtītas 748 ērces, lai noteiktu, vai piesūkusies ērce nav inficēta ar ērču encefalīta vīrusu. No 699 pārbaudītajām ērcēm 32 bija inficētas ar bīstamo ērču encefalīta vīrusu, bet kopējais ērču inficētības rādītājs šobrīd ir 4,5%.

B. Rozentāle novērojusi: «It bieži ērces laboratoriskai pārbaudei nodod cilvēki, kuri vakcinējušies pret ērču encefalītu. Ir saprotams, cilvēks grib justies pilnīgi drošs par savu veselību, lai gan, no mediķu viedokļa raugoties, vakcinētam cilvēkam uztraukumam pamata nebūtu, tomēr, kā mēdz teikt - dubults neplīst.»

Slimību profilakses un kontroles centra informācija vēsta, ka pēdējo gadu laikā ar ērču encefalītu saslimušo skaits samazinās. Iespējams, tas skaidrojams ar aktīvu vakcinēšanos. 2011. gadā bija 429 saslimušie, savukārt 2013. gadā - 265.

Jāseko līdzi veselībai

Rīgas Austrumu slimnīcas galvenā infektoloģe profesore Ludmila Vīksna stāsta - ja neesat vakcinējies, bet jums piesūkusies ērce, nav jākrīt panikā, bet jāseko līdzi veselībai un par sliktu pašsajūtu nekavējoties jāinformē savs ģimenes ārsts.

Encefalīta pazīmes ir līdzīgas gripai - augsta temperatūra, galvassāpes, kaulu laušana, nepatika pret spilgtu gaismu, muskuļu sāpes un vispārējs vājums, kas sākas strauji un pēkšņi pāriet. Tas ir encefalīta pirmais vilnis, kas parādās vienu līdz septiņas, desmit dienas pēc inficēšanās. Vēl pēc nedēļas vai desmit dienām simptomi atkārtojas. Jau pirmo simptomu gadījumā jāvēršas pie ārsta, jo encefalīts var atstāt neatgriezeniskas sekas uz veselību.

Savukārt Laimas slimības simptomi apsārtuma veidā parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1-4 nedēļām. Ap-sārtums izplatās 3-5 cm diametrā (un vairāk) un pēc kāda laika pazūd.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kā pareizi noņemt ērci

Ērci vēlams noņemt pēc iespējas ātrāk, jo svarīgi, lai pēc iespējas mazāk encefalīta vīrusu nonāktu cilvēka organismā. Kukaini nedrīkst saspiest - brūcē var iespiest Laimas slimības baktērijas!
Ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina ērces muskulatūru. (Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot eļļu vai sviestu.)
Ērci nedrīkst ņemt ar kailām rokām, jāuzvelk saimniecības cimdi. Kāpēc? Uz rokām var būt mikrobrūces, pa tām slimības izraisītāji viegli var iekļūt organismā.
Ērci satver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un, viegli ceļot uz augšu, izvelk.
Brūce noteikti jāapsmērē ar dezinficējošu šķidrumu.
Ja, ērci izņemot, ādā palicis snuķītis, to tur atstāt nedrīkst, tāpēc pēc palīdzības jādodas uz medicīnas iestādi.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Atā, atā!

Nez, kā gan viņai tagad klājas? Kā jūtas? Vai kā netrūkst? Es spītīgi turpinu interesēties par lietām un cilvēkiem, kas ir pazuduši no mediju dienaskārtības








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?