Ietekmēs akcīzes nodoklis
Galvaspilsētā, kur siltumenerģija tiek iegūta gandrīz tikai no dabasgāzes, iepriekšējā apkures sezonā no novembra līdz martam apkures tarifs saglabājās nemainīgs - 29,24 lati par megavatstundu bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Taču jau aprīlī tas pieauga par 18,6%, bet līdz jūlijam kopumā varētu palielināties par 32,6%.
«Tā kā kāpums ir vasarā, ceram, ka siltumenerģijas sadārdzināšanās tik ļoti neietekmēs iedzīvotājus,» saka RS pārstāve Linda Rence un skaidro, ka nepatīkamā prognoze balstīta uz Latvijas gāzes (LG) sniegto informāciju par dabasgāzes cenu pieaugumu, no kā siltumenerģijas ražošana ir tieši atkarīga.
LG savukārt kāpumu pamato ar to, ka no aprīļa dabasgāze tiek piegādāta tieši no Krievijas un tās cena ir atkarīga no naftas produktu cenām pasaules biržās, kur tās ir augušas. Apkures sezonā dabasgāze nāca no Inčukalna pazemes gāzes krātuves krājumiem, kas uzpildīti pērn par zemākām izmaksām.
Šovasar LG palielinās dabasgāzes tarifu arī mājsaimniecībām un citiem klientiem. Tas notiks no 1. jūlija, kad stāsies spēkā jaunais akcīzes nodoklis dabasgāzei - 1,6 santīmi par vienu kubikmetru.
Uzņēmums prognozē, ka tiem, kas dabasgāzi izmanto plītīm, tarifs pieaugs par 17%, bet tiem, kas to lieto apkures katlu darbināšanai, - par 31%. Precīzi par tarifu izmaiņām, kas ir saistītas ar akcīzes nodokli, LG ziņos tuvākajos mēnešos, kad tiks apstiprināti Ministru kabineta noteikumi šī nodokļa piemērošanai.
Tarifs var nekristies
Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) pirmdien LNT raidījumā 900 sekundes sacīja, ka rudenī apkures tarifi rīdziniekiem būs par 10-15% lielāki nekā pašlaik, tātad mazāki nekā vasarā. Šādu RS prognozi apliecina arī siltumpiegādātājā. Taču Z.Vaikulis pieļauj dabasgāzes cenas palikšanu augstākajā punktā, kas nozīmē, ka nākamajā apkures sezonā iedzīvotāju rēķini būs par trešdaļu lielāki.
«Pēc kāpuma aprīlī mēnesi no mēneša gāzes tarifi turpinās palielināties pa četriem pieciem procentiem vismaz turpmākos trīs mēnešus un sasniegs prognozētos 30%, bet tas, ka rudenī būs kritums, nav viennozīmīgi dziedāts, var būt, ka, sākoties apkures sezonai, tarifs ir par tiem pašiem 30% lielāks nekā, piemēram, bija februārī,» saka Z.Vaikulis.
Gāzes īpatsvars siltumenerģijas iegūšanā Rīgā ir teju 97%, tādēļ tuvākajos gados RS paredzējusi palielināt ar biokurināmo iegūto siltumenerģijas daļu, lai mazinātu atkarību no viena kurināmā. Veicot kompleksu pasākumu plānu tuvākajos gados, virs 10% siltumenerģijas varētu ražot ar šķeldu.