Plaša profila speciālisti
Ne velti par deputātiem mēdz teikt «100 gudrās galvas» - viņi papildus pamatdarbam paspēj ieņemt arī vairākus blakus amatus.
Rekordiste ir Janīna Kursīte-Pakule (NA), kura pērn bez deputātes pienākumiem strādāja vēl 19 citu darbu. Viņa pati norāda, ka tas nav nekas satraucošs: «Daļa no tiem ir līgumdarbi, ko es nedarīju visu laiku. Uzskatu, ka man vispār ir divi pamatdarbi - deputāte un profesore. Pārējie tam netraucē. Protams, viegli nav, taču filoloģija ir mana mīlestība.»
Amatpersonu vidū populāras arī biedrības. Piemēram, Ilmārs Latkovskis (NA) ir AASR augstākā rāte valdes loceklis. Kā vēsta biedrības mājaslapa, tā ir brīvmūrniecības augstāko jeb padziļināto grādu sistēma, kuras mērķis ir cilvēka pašizziņa un pilnveidošanās, bet metode tā sasniegšanai - brīvmūrniecības ideju un simbolu jēgas izzināšana.
Turpretī Mārtiņš Bondars (LRA) ir padomes loceklis sabiedriskajā organizācijā 100999. Kā vēsta uzņēmumu datubāzes Lursoft rīcībā esošā informācija, šīs organizācijas mērķis ir «informēt sabiedrību par cilvēka kā indivīda un sabiedrības locekļa skaistumu kā garīgajā, tā fiziskajā nozīmē, sevišķu uzmanību pievēršot sievietes kā skaistuma nesējas un ģimenes mātes nozīmes apzināšanai Latvijā un visā pasaulē». Pats deputāts gan norāda, ka tas vairs nav aktuāli: «Tā tika dibināta vēl deviņdesmitajos, lai piedalītos konkursā Mrs Globe, kurā piedalījās arī mana mīļotā sieviete. Taču jau vismaz padsmit gadu ar to nekas nenotiek, nekādas sapulces neesmu apmeklējis.»
Saskaņas biedrs Ivans Klementjevs ir Latvijas datoru spēles federācijas valdē, kas, kā vēsta tās apraksts, sev par vienu no mērķiem izvirzījusi «organizēt un vadīt datoru sportu Latvijā un veicināt datoru sporta masveida izplatību Latvijas Republikā».
Nauda joprojām zeķē
Tikai mazliet vairāk nekā pusei jeb 54 deputātiem gadu gaitā izveidojušies iekrājumi un lielākoties tie ir līdz desmit tūkstošiem eiro, tomēr ir arī tādi, kas pamanījušies iekrāt apjomīgākas summas. Piemēram, Augustam Brigmanim (ZZS) bankas kontos atrodas vairāk nekā 260 000 eiro, bet Sergejs Dolgopolovs (Saskaņa) iekrājis 256 347,85 eiro. Trešo vietu krājēju topā ieņem Jānis Klaužs (ZZS), kurš trešdaļu no saviem 182 tūkstošiem glabā skaidrā naudā. Deputāts Dienai paskaidroja, ka vienkārši nezinot, kam vairs var uzticēties, taču norādīja, ka šī nauda pretēji «tautas mitoloģijai» neglabājas «zeķē, kas ir zem gultas», bet gan tajā pašā bankā, «tikai seifā». Viņš savus uzkrājumus raksturoja arī kā zināmu politiskās neatkarības garantu.
Līdzīgi domā arī Latvijas Reģionu apvienības vadītājs Dainis Liepiņš, kura skaidrās naudas uzkrājumi mērāmi 36 tūkstošos eiro. Viņaprāt, šobrīd likumi pietiekami neregulē bankas un vairāk aizsargā tās nekā naudas noguldītājus. Tāpēc arī šāda izvēle «nelikt visas olas vienā groziņā».
Darbs parlamentārajās komisijās radījis neuzticību bankām arī Saskaņas deputātam Andrejam Elksniņam, kurš skaidrā naudā tur 45 000 eiro.
Neskatoties uz attaisnojumiem, jomas eksperti jau iepriekš Dienai norādījuši, ka skaidri uzkrājumi var radīt neuzticību amatpersonām un korupcijas riskus, tāpēc nav uzskatāmi par labu praksi.
Bez grezna autoparka
80 deputātiem ir reģistrētas automašīnas vai citi transporta līdzekļi. Kopumā neviens neizceļas ar ekskluzīviem spēkratiem vai plašu autoparku, vienīgi Armanda Krauzes (ZZS) īpašumā ir divi 1978. un 1979. ražoti un šodien diezgan reti sastopami Ford Capri.
Visvairāk transporta vienību (8) pieder bijušajam motosportistam Artim Rasmanim (ZZS), tajā skaitā divas motorlaivas un motocikls.
Jāpiebilst, ka deklarācijās norādīti tikai tie spēkrati, kas reģistrēti uz konkrētās amatpersonas vārda vai ir tās valdījumā, pārējie ģimenes spēkrati nav redzami.
No Latgales līdz Disnejam
Amatpersonu deklarācijas atklāj ar interesantas, bet mazāk nozīmīgas lietas.
Piemēram, redzams, ka Juris Viļums (LRA) rūpējas par savu reputāciju un nevēlas, lai kāds padomātu, ka viņš pelna pārāk daudz. Uz to norāda komentārs, kurā deputāts latgaliski pierakstījis, ka norādītie ienākumi ir «alga uz papīra», viņš īpaši piekodina, ka no tās jāatrēķina ceļa un dzīvokļa īres izdevumi un tikai tad būs iegūstama summa, ko deputāts patiesi saņēmis.
Savukārt Solvitas Āboltiņas (Vienotība) deklarācija vēsta, ka pagājušajā gadā pēc tiesas lēmuma no žurnālista Lato Lapsas tika piedzīti ar lietas vešanu saistītie izdevumi par advokātu sniegtajiem pakalpojumiem 1425 eiro apmērā. L. Lapsa bija ierosinājis lietu pret deputāti par izteikumiem, kas sasaistīja žurnālistu ar viņas nomelnošanas kampaņu.
Bet Jānis Dombrava (NA) iegādājies izklaides industrijas milža Walt Disney CO akcijas.
Smagais ministra portfelis
Visvairāk kopējā valdības bildē izceļas uz diviem krēsliem sēdošā Zaļo un Zemnieku savienības biedra, Saeimas deputāta un veselības ministra Gunta Belēviča rocība. Viņam pieder gan vairākus simtus tūkstošus vērtas kapitāldaļas dažādos uzņēmumos, gan vairāki nekustamie īpašumi. Viņš arī pērn veicis vērtīgus darījumus, piemēram, dzīvokļa, pazemes autostāvvietas, mantu novietnes, mēbeļu un iekārtu iegādi vairāk nekā miljona vērtībā. Deputāts norādījis arī, ka 24 045,65 Šveices frankus (21 825,58 eiro) pērn ieguldījis mazmeitu izglītībā. Pats ministrs nav vienīgā dāsnā persona ģimenē - G. Belēviča sieva un dēls viņam kopā uzdāvinājuši 74 000 eiro.