Luksusa nozare visu laiku bijusi stabila, taču īpaši uzplaukusi pēdējos desmit gados, kad zīmoli uzmanību sāka pievērst austrumu, nevis rietumu tirgum. Ekonomisti spriež, ka šis gads varētu radīt svārstības luksusa tirgū, tomēr tiek lēsts, ka 2016. gada globālās prognozes ir optimistiskas - salīdzinājumā ar 2015. gadu preču pārdošanas apjomi pieaugs par 11 miljardiem dolāru.
Reiz par vienu no visstraujāk augošajiem luksusa preču tirgiem pasaulē uzskatīja Krieviju, šobrīd luksusa preču pirktspēja Krievijā ir sarukusi.
Luksusa preču pārdošanas pieaugumu 2014. un 2015. gadā veicināja turīgie ķīniešu tūristi. Savukārt Ķīnas valūtas devalvācija 2015. gadā pasliktināja ķīniešu pirktspēju. Uzskatāms piemērs varētu būt arī tas, ka luksusa zīmoli samazina butiku skaitu, tā, piemēram, 2015. gadā Francijas luksusa zīmols Louis Vuitton slēdza trīs butikus Ķīnā. Tas gan nenozīmē, ka zīmols metīs pie malas investīcijas Ķīnā, jo plāno atvērt jaunus butikus Pekinā un Handžou.
Šobrīd luksusa preču cienītāji galvenokārt ir no Ķīnas, Indijas un Dienvidaustrumu reģiona valstīm. Labklājības pieaugšana lielajās pilsētās sekmē pāreju no melnā tirgus uz oficiālo luksusa preču tirgu, taču vēl joprojām visā pasaulē jācīnās ar melno tirgu - arī Latvijā tā ir liela problēma. Mēs ik mēnesi sastopamies ar kādu klientu, kas ierodas Rīgas butikā, lai iegādātos tinti Montblanc rakstāmpiederumiem, bet pēc konkrēto modeļu apskates klientam nākas saņemt negaidītu pārsteigumu - paziņojumu, ka viņa pildspalva ir viltojums.
Pērn varēja novērot, ka luksusa preču zīmoli turpina pilnveidoties digitāli, novirzot arvien lielāku budžetu tiešsaistes aktivitātēm un algojot digitālos talantus. Arī 2016. gadā daudziem zīmoliem tas būs aktuāli. Tālredzīgākie zīmoli digitalizāciju virzīs kā vienu no galvenajiem uzņēmuma pamatuzdevumiem, kurā iederas ne tikai zīmola popularizēšana digitālajā vidē, bet arī jaunu kolekciju veidošana, kas piemērota šim gadsimtam. Ļoti spilgts piemērs - pasaulē pašlaik iezīmējusies tendence, ka digitālie pulksteņi pārdoti krietni lielākā skaitā nekā Šveices pulksteņi. Tomēr jāatceras, ka modernās tehnoloģijas ir jau vecas brīdī, kad mēs tās iznesam no veikala, bet labas kvalitātes pulksteņu vērtība pieaug ik gadu, ja tos attiecīgi kopj.
Makroekonomikas juceklis daudzos jaunattīstības tirgos 2015. gadā veicinājis smalku juvelierizstrādājumu un pulksteņu, kā arī kolekcionējamu priekšmetu pirkšanu. Tiek uzskatīts, ka arī 2016. gadā šīm lietām būs noiets, jo patērētāji meklē aktīvus ar materiālo vērtību, kas laika gaitā nezudīs un ko jebkurā laikā izdevīgi pārdot, ja tas nepieciešams.
* zīmolu Chopard, Vertu un Montblanc vadītāja Latvijā