Latvijas raženo ģimeni LVM iecirkņa vadītājs Andris Siliņš uzgājis pagājušās sestdienas pievakarē - brīvdienā, kuru ar ģimeni bija nolēmis veltīt ogošanai.
Tā bija līdz šim nezināma ligzda valsts mežā, tiesa, tuvējā iecirknī A. Siliņš grāvī reiz esot manījis melno stārķi, tas jau viņu toreiz ieinteresējis, taču ligzdu apkārtnē nemanīja. Par ligzdas atrašanas dienu Dienai viņš stāsta: «Man bija informācija no citiem ogotājiem, ka uz to pusi ligzda redzēta. Tā bija mana bijušā iecirkņa teritorija, un, protams, ko tādu negribēju laist garām.» Kad ieraudzījis ligzdu, kurā tupēja pieci melnie stārķi, A. Siliņš vienubrīd iedomājies - vai tiešām visi ir jaunie putni, varbūt trīs ir jaunie un divi - pieaugušie. «Jau bija sācis krēslot, skatījos - jaunajiem putniem jābūt dzeltenīgiem knābjiem, tādi bija. Nebija jau laika kārtīgi aplūkot, nedrīkst traucēt. Uz mirkli parādīju bērniem, nofotografēju un devos prom,» saka A. Siliņš un piebilst - šis ir acīmredzot labs gads, jo trūcīgākos gados mēdz gadīties, ka vārgākie mazuļi izkrīt no ligzdas.
Uzreiz viņš rakstījis kolēģiem īsziņas, lai varētu sākt jau oficiāli kārtot mikrolieguma izveidošanu šai ģimenei - lai netraucētu putnus. «Protams, skaidrs ir tas, ka te stārķus koku cirsmas noteikti netraucēs,» nosaka A. Siliņš. LVM arī sola tuvākajā laikā izdarīt visu nepieciešamo mikrolieguma izveidei.
Dienas uzrunātie ornitologi, aplūkojoši fotogrāfijas, secināja, ka neapšaubāmi tie ir jaunie putni - gan pēc vizuālajām pazīmēm, gan arī uzvedības - pieauguši putni gandrīz noteikti neuzturētos ligzdā cilvēku klātbūtnē. Jau vēstīts, Latvijā ligzdo mazāk nekā 500 melnā stārķa pāru. Melnais stārķis Latvijā ir pirmās grupas īpaši aizsargājamā suga, to ļoti apdraud cilvēka un transporta radīti traucējumi, mežistrāde, ķīmija, arī plēsēji. Ornitologi norāda - gandrīz puse apdzīvoto ligzdu nereti ir bez mazuļiem, taču sekmīgajām ligzdām, kurās bija mazuļi, šis bijis labs gads. LVM apsaimniekotajos mežos atrodas 80% no Latvijā zināmajām melno stārķu ligzdošanas vietām, liecina LVM dati. Atšķirībā no baltā stārķa melnais stārķis mīt mežos un parasti izvairās no cilvēka tuvuma.