Pirmie divpusējo attiecību uzlabošanās asni parādījās aprīlī pēc Krievijā notikušās aviokatastrofas, kurā bojā gāja Polijas prezidents Lehs Kačiņskis un vēl 95 cilvēki, arī daudzas augstas politiskās un militārās amatpersonas. Jaunu lappusi Maskavas un Varšavas attiecībās var atšķirt Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva vizīte Polijā, kas sāksies pirmdien, bet noslēgsies otrdien.
Atzīst pāridarījumu
1940. gada aprīlī un maijā Katiņas mežā netālu no Smoļenskas pilsētas Krievijas rietumos norisinājās viena no lielākajām poļu tautas traģēdijām. Tur padomju karaspēks bez tiesas sprieduma nošāva 22 tūkstošus Polijas armijas virsnieku.
Padomju Savienība gadiem ilgi notikušajā vainoja nacistisko Vāciju, bet patiesība nāca gaismā pēc lielvalsts sabrukuma 1991. gadā. Polija vairākkārt pieprasīja Krievijai nodot Katiņas slaktiņa materiālu un aicināja oficiāli atzīt notikušo, bet Maskava to atteicās darīt.
Straujš pavērsiens šajā stāstā notika pēc 10. aprīļa aviokatastrofas, kad abas valstis nolika malā ilgstošos strīdus un vienojās, lai izmeklētu traģēdijas apstākļus. Kopš tā laika Maskava Varšavai nodevusi vairākus sējumus arhīva dokumentu, kas saistīti ar Katiņas slaktiņu (kārtējo partiju poļi saņēma 3. decembrī), bet Krievijas Valsts dome 26. novembrī beidzot apstiprināja deklarāciju, kurā atzīts, ka Padomju Savienības diktators Josifs Staļins 1940. gadā personīgi devis pavēli Katiņas mežā nogalināt poļu virsniekus.
Dominēs ekonomika
D. Medvedevs Varšavā ieradīsies ar krietni padarīta mājasdarba sajūtu, tādēļ viņa ārlietu padomnieks Sergejs Prihodko nekautrējas atzīt, ka Kremlis no vizītes cer sagaidīt «pozitīvus un nozīmīgus panākumus», vēsta Bloomberg.
Viens no galvenajiem D. Medvedeva mērķiem ir modernizēt Krievijas ekonomiku, tādēļ vizīte Varšavā galvenokārt tikšot veltīta ekonomiskās sadarbības jautājumiem (pārsvarā enerģētikas jomā), jo Maskava Poliju uztver kā partneri, ar kura atbalstu tā varētu uzlabot attiecības ar Eiropas Savienību. Par nopietnajiem nodomiem liecina arī D. Medvedevu pavadošā svīta, kuras sastāvā ir Krievijas enerģētikas ministrs Sergejs Šmatko, Krievijas gāzes monopoluzņēmuma Gazprom vadītājs Aleksandrs Millers un naftas giganta Lukoil šefs Vagits Alekperovs.
Krievijas puse apstiprinājusi, ka D. Medvedeva sarunās ar Polijas prezidentu Broņislavu Komorovski un premjerministru Donaldu Tusku tiks skarts jautājums par Varšavas iesaistīšanos ASV pretraķešu aizsardzības sistēmas projektā. Krievus ir satraukusi ASV pretraķešu aizsardzības iekārtu Patriot izvietošanu Polijā, tikai 70 kilometrus no Kaļiņingradas.
Analītiķi kā pozitīvu tendenci uzsver abu valstu centienus panākt izlīgumu ar darbiem, nevis vārdiem.