Pirmais laboratoriski apstiprinātais gripas gadījums šogad reģistrēts pašā oktobra sākumā, un, kā Dienai stāsta Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Raina Nikiforova, kopš sezonas sākuma laboratoriski gripa apstiprināta trim cilvēkiem - diviem A un vienam B tipa gripas vīruss. Pagājušajā nedēļā Rīgā gan ambulatorajās iestādēs, gan slimnīcā vērsušies vēl kopumā četri pacienti ar aizdomām par gripu.
Tomēr SPKC monitoringa dati neliecina, ka jau sākas gripas sezona. Tie ir atsevišķi gadījumi, un līdzīga situācija ir arī citur Eiropā. Par tiem ziņojušas kopumā desmit valstis, un secināms, ka gripas aktivitāte pagaidām ir zema. Ierasti gripas sezona sākas janvāra sākumā un ilgst līdz pat aprīlim.
Pēc ekspertu aplēsēm, šosezon būs izplatīti divi A un divi B tipa gripas vīrusi ar vidēju intensitāti. Patlaban gan nevar pateikt, kuri vīrusa tipi būs dominējošie. Eiropas dati liecina, ka pārsvarā cirkulē tie paši vīrusi, kas bijuši pagājušajā sezonā, tomēr ir arī atsevišķi gadījumi, kad konstatēti vīrusi, kas pagājušajā sezonā Latvijā bijuši ļoti reti.
Speciālisti arī uzsver - tas, ka gripa vēl strauji neizplatās, nenozīmē, ka vajadzētu nogaidīt ar vakcinēšanos. Tā sākta jau septembrī, bet cilvēki visaktīvākie ir oktobrī un novembrī. Latvijā pašlaik vakcinē pret tiem gripas vīrusiem, kuri pagājušajā sezonā bijuši dominējošie. Arī Latvijas Infektoloģijas centrā Dienai apstiprina, ka vakcinācija ir sākta un pieejamās vakcīnas ir saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām šai sezonai.
Ģimenes ārste Sarmīte Veide vēl atgādina, ka gripa sākas ļoti strauji - ar drebuļiem, drudzi, paaugstinātu temperatūru, nespēku, galvas un muguras sāpēm, taču tai nav raksturīgas iesnas. Ja vērojamas šīs pazīmes, cilvēkam ir jāpaliek mājās un jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. Īpaša uzmanība jāpievērš, ja cilvēks ir kādā no riska grupām.