Vairāk nekā četrarpus tūkstoši cilvēku - gan opozīcijas, gan valdošās varas atbalstītāji - vakar pulcējās pie Augstākās Radas ēkas. V. Janukoviča atbalstītāji demonstrēja plakātus ar uzrakstu «Mēs atbalstām prezidenta rīcību», bet opozīcijas piekritēji atbildēja ar «Janukovič, neizpārdod Ukrainu!».
Timošenko sola atgriezties
«Pašlaik Ukraina zaudē savu neatkarību,» aptuveni diviem tūkstošiem atbalstītāju, kuri bija savākušies pie parlamenta ēkas, sacīja J. Timošenko. «Mūsu robežu pārskatīšana, Krievijas ietekmes palielināšana Krimā - tas viss tiks atcelts pēc tam, kad pie varas atgriezīsies patrioti.» Ukrainas rietumnieciski noskaņoto opozīciju satraukusi valsts tuvināšanās Krievijai, tā pastiprinājusies pēc V. Janukoviča uzvaras prezidenta vēlēšanās februārī. Pārliecinošākā liecība tam esot V. Janukoviča un D. Medvedeva 21. aprīlī Harkovā parakstītais līgums, kas līdz 2041. gadam pagarina Krievijas Melnās jūras kara flotes atrašanos Ukrainas dienvidu pilsētā Sevastopolē. Apmaiņā pret to Ukraina no Krievijas saņems lētu gāzi.
17. un 18. maijā D. Medvedevs atkal viesosies Ukrainā, un šajā laikā viņš ar V. Janukoviču parakstīs vairākus līgumus, bet nav zināms to saturs, vēsta NEWSru. Tomēr opozīcijas uzstājība panākusi, ka Ukrainas sabiedrība to uzzinās. «Es jūs apsveicu ar šo uzvaru,» paziņoja J. Timošenko.
Viņa arī uzskata, ka opozīcijai izdosies gāzt V. Janukoviču, kura darbību viņa nosauca par radioaktīvu. «Viņi [valdība] no jums baidās. Nedomājiet, ka esat vāji. Kad savāksies simti tūkstoši, viņi izsludinās ārkārtas vēlēšanas un V. Janukovčs iesniegs atlūgumu,» paziņoja karstasinīgā J. Timošenko.
Putina piedāvājums
J. Timošenko vadītās opozīcijas bažas par Krievijas ietekmes palielināšanos Ukrainā nav bez pamata, par to liecina arī Krievijas premjerministra Vladimira Putina izteiktais priekšlikums apvienot Krievijas gāzes gigantu Gazprom un Ukrainas enerģētikas uzņēmumu Naftogaz - tas faktiski nozīmētu Ukrainas gāzes tranzīta sistēmas pāriešanu Maskavas kontrolē.
Krievijai šis darījums būtu izdevīgs, jo Ukrainas gāzes tranzīta sistēmas modernizācija būtu lētāka nekā Melnās jūras gāzesvada South Stream celtniecība, kas izmaksātu aptuveni 25 miljardus eiro (17,5 miljardi latu). Arī gāzes transportēšana uz Eiropu caur to būtu trīs reizes dārgāka nekā caur Ukrainu, raksta BBC.
Lai gan Ukrainas valdība «caur puķēm» izteikusies par jāvārdu darījumam, eksperti uzskata, ka aiz Naftogaz stāvošie lielie oligarhu grupējumi nebūt nav ieinteresēti šajā projektā.