Putins paudis atbalstu
Turcijas un Krievijas attiecības krasi pasliktinājās pēc tam, kad pērn 24. novembrī turku iznīcinātāji netālu no robežas ar Sīriju notrieca krievu bumbvedēju Su-24. Incidentā dzīvību zaudēja viens no lidotājiem, kuru pēc katapultēšanās nāvējoši ievainoja no zemes raidīta lode. Ankara apgalvoja, ka bumbvedējs notriekts, jo Krievijas lidaparāts esot pārkāpis Turcijas gaisa telpu.
Kremlis noraidīja šīs apsūdzības un spēra atbildes soļus, aizliedzot čārterlidojumus uz krievu tūristu iecienītajiem Turcijas kūrortiem un ieviešot Turcijas dārzeņu un augļu embargo. Saspīlējuma dēļ tika pārtrauktas sarunas par jauna cauruļvada izbūvi Turcijā, pa kuru uz Dienvideiropu varētu eksportēt Krievijas gāzi.
Ledus tika salauzts jūnija beigās, kad R. T. Erdogans V. Putinam nosūtīja oficiālu vēstuli, kurā pauda nožēlu par Krievijas bumbvedēja notriekšanu un atvainojās incidentā nogalinātā krievu pilota ģimenei. Pēc tam abiem prezidentiem bijušas vairākas telefonsarunas, un V. Putins atcēlis aizliegumu veikt čārterreisus no Krievijas uz Turciju.
Pēc tam kad Turcijas valdībai bija izdevies novērst militāristu mēģinājumu nedemokrātiskā ceļā pārņemt varu, V. Putins pauda atbalstu R. T. Erdoganam. Krievija atšķirībā no Eiropas Savienības un ASV nav kritizējusi R. T. Erdogana izvērstās tīrīšanas Turcijas bruņotajos spēkos, drošības spēkos, tieslietu sistēmā un vēršanos pret saviem kritiķiem. Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs pagājušajā nedēļā informēja, ka V. Putins un R. T. Erdogans Sanktpēterburgā runās par valstu divpusējo attiecību atjaunošanu. «Norisināsies nopietna viedokļu apmaiņa, kā, kādā tempā un kādā secībā mēs iesaistīsimies attiecību atjaunošanā,» viņu citē izdevums Daily Sabah. Savukārt Turcijas prezidents uzsvēris, ka vizītes laikā ar savu Krievijas kolēģi vēlas apspriest valstu ekonomisko sadarbību.
Īpaša tikšanās
Neatkarīgais Levadas socioloģisko pētījumu centrs noskaidrojis, ka vairākums Krievijas iedzīvotāju - 47% - uzskata - vēl nav pienācis laiks atjaunot Krievijas attiecības ar Turciju. Tikai 19% aptaujāto pauduši pārliecību, ka ir nepieciešams normalizēt attiecības ar Turciju.
Maz ticams, ka aptaujas datus ņems vērā Kremlī, jo tam ir ģeopolitiski izdevīgi, ka Turcija meklē iespējas ciešāk sadarboties ar Krieviju laikā, kad pasliktinās Ankaras attiecības ar Rietumiem. ASV domnīcas Hudson Institute eksperts Pīters Rafs norāda, ka R. T. Erdogana un V. Putina tikšanās Sanktpēterburgā būs īpaša. «Tā būs atklāšanas ceremonija plašākam Turcijas reveransam pret Maskavu,» viņš raksta publikācijā izdevumā Foreign Policy.
Turcijai ir nepieciešams Krievijas politiskais un militārais atbalsts, lai nepieļautu tālākus kurdu kaujinieku panākumus Sīrijas ziemeļos, kur tie kontrolē plašas teritorijas un efektīvi cīnās pret džihādistu kustību Islāma valsts. «Erdoganam nepieciešama Putina palīdzība, lai novērstu, ka Sīrijas ziemeļos izveidojas kurdu valsts, kas varētu iedrošināt Turcijas kurdu separātistus,» raksta Newsweek žurnālists Ouens Metjūss.