Noder māka domāt
Inese Dobeles 1. vidusskolā padziļināti mācījās matemātiku un fiziku. Šie priekšmeti viņu interesējuši pat vairāk nekā ķīmija, jo bijuši lieliski pedagogi. «Klases audzinātāja teica: es jums iemācīšu ne tikai matemātiku, bet galvenais - domāt. Tas tagad darbā visvairāk noder - spēja redzēt likumsakarības, analizēt procesus. Pamatzināšanas matemātikā, fizikā, ķīmijā un to izmantojums ir ķīmijas tehnologa darba pamatā,» stāsta Inese. Tā kā Spodrībā tiek izgatavoti arī kosmētikas līdzekļi, nepieciešama izpratne par arī mikroorganismiem - zināšanas bioloģijā. Inese studējusi pārtikas rūpniecību inženiera tehnologa specialitātē LLU. Studiju laikā apguvusi gan analītisko, gan organisko, gan bioķīmiju, gan inženierzinātnes. Nesen beigusi maģistrantūru pārtikas higiēnas specialitātē. Jāmācās gan nepārtraukti; lai uzzinātu par jaunākajiem izejmateriāliem, tehnoloģijām, jāapmeklē kursi, semināri, konferences, tādēļ jāzina arī angļu valoda.
Ineses pirmā darbavieta bijusi Veselības inspekcijā ķīmiskās laboratorijas vadītājas amatā. Līdz tam praktiskās pieredzes viņai nav bijis, bet te radās iespēja veidot savu sistēmu un mācīties no savām kļūdām. Inese veica dzeramā ūdens un pārtikas produktu analīzi. Pēc sešiem gadiem viņu uzaicināja strādāt Spodrības ķīmiskajā laboratorijā. Te nācies apgūt ražošanas procesu, kas izrādījies diezgan smags un grūti kontrolējams, jo nav noteiktu shēmu, kuras var izpildīt pēc noteiktām analīžu metodēm. Notiekošo ietekmē gan izejvielas, gan cilvēki, kuri strādā cehā. Zināšanas inženierzinātnēs palīdzējušas izprast atsevišķas tehniskas lietas, un patlaban Inese sadarbībā ar inženiertehnisko dienestu kopīgi meklē jaunus tehnoloģiskos risinājumus, laboratorijā izstrādā jaunas receptūras, kas tālāk tiek adaptētas cehā.
Receptes - jau galvā
Izstrādājot sadzīves ķīmijas receptūru, jāņem vērā gan izejvielu izvēle un pareiza kombinācija, gan pieņemama galaprodukta cena. Piemēram, mazāk koncentrēta viela cehā prasīs īsāku laiku izejvielas iestrādei gatavajā produktā, bet koncentrētāka - vairāk laika un attiecīgi arī vairāk elektroenerģijas. Ķīmijas tehnologs izstrādā tehnoloģisko karti, kurā apraksta masas gatavošanu ar reglamentētu izejvielu iekraušanas secību, katra posma temperatūras režīmu utt. Jau galvā jāizskaitļo ekonomiski izdevīgākais, tomēr patērētājam veiksmīgākais variants.
Spodrībā, kuru tagad pazīstam ar zīmolu Seal un ronīša attēlu, ražo mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus, kosmētiku, dezinfektantus, minerālmēslus. Katrai produktu grupai ir specifiska likumdošana, to veidošanas prasības, tādēļ katrai nepieciešama atšķirīga pieeja. «Piemēram, sadarbībā ar bioloģijas profesoru Vili Nollendorfu izstrādājām minerālmēslu koncepciju, jo tikai biologs var zināt, kas vajadzīgs augam. Pēc tam laboratorijā tapa šī produkta tehnoloģiskais process,» skaidro Inese. Pašai esot prieks par skuju ekstraktu vannām - tie, kas apguvuši ķīmiju, zina, ka eļļa un ūdens ir nesavienojamas lietas, bet pēc ilgām pūlēm Inesei izdevies tās savienot.
Kad jautāju, ar ko Latvijā ražotie trauku mazgājamie līdzekļi ir labāki vai sliktāki par ārzemju produktiem, Inese apgalvo, ka tie ir vienādi, jo to ražošanā tiek izmantotas stabilas receptūras. «Bet mani, piemēram, uztrauc, ja trauku līdzeklim pievieno kalciju un reklāmā apgalvo, ka tādā veidā tiek stiprināti arī nagi. Var jau cilvēkus mānīt, bet visam jābūt robežai. Patērētājiem iesaku analizēt mārketinga trikus,» Inese teic.
Kļūst arvien zaļāka
Būtiski apgūt saskarsmes māku, jo uzņēmumā jāstrādā komandā. Par vienu no savas profesijas priekšrocībām Inese min iespēju ietekmēt uzņēmuma stratēģisko virzību. «Produkta iesākums ir tieši laboratorijā, un to ietekmē tā radītāja domāšanas veids. Man tas ar katru gadu kļūst zaļāks. Arī Spodrība sevi piesaka kā draudzīgu cilvēkam un videi.» Inese pati ikdienā lietojot tikai Spodrības produktus, jo zina to sastāvu, izejvielas. Piemēram, aktīvās mazgājošās vielas ir dabīgas izcelsmes, pievienotās krāsvielas atļauts izmantot arī pārtikas rūpniecībā.
Ineses kabinetā uz galda atrodas mitrinošs roku kopšanas līdzeklis Alcohol gel, uz iesaiņojuma rakstīts, ka tas iznīcina baktērijas un vīrusus, taču ir videi draudzīgs. Izrādās, par šo produktu Inese rakstījusi maģistra darbu, tagad tas vienmēr esot līdzi. Īpaši noderīgs, ja izstaigāts lielveikals, teic speciāliste. Augstskolas mācībspēki, novērtējot viņas maģistra darbu, ieteikuši studēt doktorantūrā.
Kā grūtāko darbā Inese min daudzās produktu grupas - jāapgūst apjomīga likumdošana. Jāorientējas neskaitāmās izejvielās, jāatceras īpašības, savienojamība, informācijas apjomu reizēm grūti aptvert. Ir arī grūti citiem izstāstīt profesijas nianses. «Mājās reizēm sēžu, blakus blociņš, un, ja ienāk prātā kāda laba doma, jauna receptūra, to pierakstu. Atslēgties no darba pilnībā neizdodas,» atzīstas Inese un pasmaida.