Jau vēstīts, ka pagājušajā piektdienā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizturēja slimnīcas valdes locekli Andri Ķipuru (V), pēc portāla _zz.lv_ informācijas - arī slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas nodaļas vadītāju Edmundu Kalniņu, kā arī divu SIA valdes priekšsēdētājus. _Vienotība_, kuras biedrs joprojām ir A. Ķipurs, pagaidām nav lēmusi par viņa izslēgšanu.
Vienotības pārstāve Laila Timrota norāda: tiesībsargājošajām iestādēm jāizvērtē, vai šī situācija ir provokācija vai pārkāpums. «Ja viņš izrādīsies vainojams korupcijā, nekavējoties tiks izslēgts no partijas,» viņa saka. Jautāta, vai jāgaida tiesas spriedums, viņa atbildēja - otrdien Jaunā laika Ētikas komisija šo situāciju vērtēs, un pēc komisijas rekomendācijas lēmumu par viņa tālāko darbību partijā pieņems valde.
Ar A. Ķipuru Dienai neizdevās sazināties. Laikrakstam Zemgales Ziņas viņš sacījis: «Ne pie kā neesmu vainīgs, nevienu kukuli neesmu pieņēmis, esmu sniedzis liecības, atbildējis uz visiem izmeklētāju jautājumiem, bet neesmu saņēmis nevienu pierādījumu tam, ka būtu ņēmis kādu kukuli, vēl jo vairāk - vairākkārt.» Arī atzinis, ka KNAB izņemtā nauda atklāta starp bukletiem viņa kabinetā, taču viņš par to neesot zinājis, neesot tai pieskāries.
Iespējamais noziegums noticis laikā no pērnā gada novembra. Pēc KNAB informācijas, A. Ķipurs no divu komercuzņēmumu valžu priekšsēdētājiem atkārtoti pieņēmis kukuļus ne mazāk kā 3700 latu apmērā saistībā ar slimnīcas iepirkto medicīnas aprīkojumu. Viņam draud cietumsods uz laiku no trim līdz desmit gadiem. Slimnīcas nodaļas vadītāju tur aizdomās par prettiesisku labuma - 300 latu - pieprasīšanu un pieņemšanu. Par to maksimālais sods - līdz pieciem gadiem cietumā. Nevienam no aizturētajiem nav piemērots ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis.
Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapa vēsta, ka Jelgavas slimnīcā pēdējā pusgada laikā visvairāk iepirkuma konkursos uzvarējusi SIA Digiteks. No tās slimnīca iegādājās ultrasonogrāfu Xsario un AplioMX zondes par 9824 latiem, kā arī par 51 258 latiem sonoskopu, par 51 294 latiem funkcionālās gultas un transporta ratiņkrēslus. Ar šā uzņēmuma vadību Dienai ceturtdien neizdevās sazināties.
A. Ķipurs slimnīcas galvenais ārsts bijis kopš 1999. gada. VID iesniegtā deklarācija liecina, ka pērn viņa gada alga slimnīcā bija 20 059 lati, savukārt domē - 4916 latu, kas ir par nepilniem pieciem procentiem mazāk nekā 2009. gadā. Jelgavas dome jau lēmusi par A. Ķipura atstādināšanu no domes deputāta un slimnīcas vienīgā valdes locekļa amata uz izmeklēšanas laiku. «Zinot Ķipuru, viņa raksturu, es biju ļoti pārsteigts [par aizturēšanu],» saka A. Rāviņš.
Pēdējo divu gadu laikā šis ir otrais korupcijas skandāls slimnīcās. Pirms pusotra gada Latviju pāršalca Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas korupcijas skandāls, kurā pašlaik aizdomās turētajiem tiek izvirzītas galīgās apsūdzības. «Ceru, ka tās būs galīgās. Viena ekspertīze vēl nav gatava. Lietu uz tiesu varētu sūtīt ap Jāņiem, diez vai vasarā tiesa tik lielu lietu skatīs, drīzāk rudenī,» saka Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Leja. Par koruptīvām darbībām šajā lietā aizdomās tiek turētas Bērnu slimnīcas amatpersonas Arnis Kramzaks un Aivars Lisenko, Rīgas firmas «Pamats» līdzīpašnieks Aleksandrs Kreicers, būvuzraugu SIA Projektu vadības un attīstības birojs valdes loceklis Raitis Muižnieks un vēl dažas personas.