Vakar Patentu valde un RTU noslēdza līgumu, kas paredz sadarbību intelektuālā īpašuma, izglītības, zinātniskās darbības un inovāciju jomā, kā arī starptautiskajā aspektā. Patentu valdes un RTU sadarbības galvenais mērķis ir paaugstināt studentu un pētnieku izpratni par rūpnieciskā īpašuma aizsardzību un tā nozīmi izgudrojumu veiksmīgā komercializācijā.
«Patentu valde un RTU plāno sadarboties mācību materiālu sagatavošanā, rīkot RTU akadēmiskā personāla zinātniskās un metodiskās kvalifikācijas paaugstināšanas apmācības, kā arī ir plānots izveidot RTU Patentu informācijas (PATLIB) centru, lai sniegtu plašāku inovāciju atbalsta pakalpojumu klāstu, kas darbosies RTU Inovāciju un tehnoloģiju pārneses centra sastāvā,» izklāsta Patentu valdes pārstāvis Artūrs Ivanovs.
«Latvijas konkurētspēju nākotnē noteiks spēja sadarboties pētniekiem un uzņēmējiem. Lai efektīvi komercializētu un aizsargātu zinātnisko jaunradi, nepieciešama abpusēja izpratne par intelektuālā īpašuma nozīmi un iespējām. Lai arī 80% Eiropas studentu atzīst, ka zināšanas par intelektuālo īpašumu būtiski noderēs karjeras veidošanā, tikai 40% studentu uzskata, ka viņu zināšanas ir pietiekamas. Tāpēc esam priecīgi par noslēgto sadarbības līgumu ar RTU, kas ir līdere patentu pieteikumu skaita ziņā Latvijā,» skaidro S. Laganovskis. Jāatgādina, ka jau iepriekš viņš Dienai sacīja - gadā vidēji Patentu valde saņem ap 200 patentu pieteikumiem un «apmēram 60% patentu tiek piešķirti universitātēm».
RTU nākotnes attīstība balstās trešās paaudzes universitātes koncepcijā, kas apvieno pētniecības, studiju un tautsaimniecības attīstību veicinošus procesus, savukārt uzsver RTU Inovāciju un tehnoloģiju pārneses centra vadītāja Laila Eliņa un skaidro: «Paralēli studiju procesam universitātē notiek ļoti aktīva pētnieciskā darbība. Liela daļa pētījumu veltīta tieši praktiskam jaunu zināšanu pielietojumam, jaunu produktu vai tehnoloģiju radīšanai un ieviešanai, tāpēc komercializācijas procesā svarīgu lomu spēlē intelektuālā īpašuma jautājumi, kas palīdz aizsargāt mūsu izgudrojumus un paaugstināt to konkurētspēju globālajā tirgū.»
Latvijas Universitātes zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks pagājušajā nedēļā Dienai uzsvēra, ka būtu vēlams, lai «visas universitātes mūsu valstī, meklējot iespējas universitāšu zinātnieku radītos izgudrojumus pārdot, spēcīgāk sadarbotos, nevis katra cīnītos pati par sevi».
Lai palielinātu izpratni par intelektuālo īpašumu Eiropas universitātēs, izveidotu un harmonizētu apmācību infrastruktūru, jau 2007. gadā tika uzsākts Eiropas mēroga projekts Intelektuālā īpašuma zināšanu izplatīšana universitātēs, kurā iesaistījās arī Latvijas Patentu valde, atgādina A. Ivanovs un informē, ka minētā Eiropas mēroga projekta rezultātā izveidojās intelektuālā īpašuma pasniedzēju tīkls un notikušas daudzas pasniedzēju apmācības un diskusijas par intelektuālā īpašuma apmācību ieviešanu augstskolās.
Patents kā intelektuālā īpašuma veids aizsargā tehniskās jaunrades produktus un sniedz tā īpašniekam tiesības aizliegt citiem izgatavot, izmantot vai pārdot izgudrojumu konkrētās valsts teritorijā, atgādina Patentu valde.