Visbiežāk ar sēnēm saindējas, apēdot nepazīstamu sēni, saka toksikologs. R. Štašinskis stāsta, ka veselības problēmas ēdamo sēņu dēļ rodas tāpēc, ka uz tām ir daudz baktēriju, kuras gatavošanas procesā nav gājušas bojā. Vai arī tad, ja sēnes augušas augsnē, kurā ir daudz smago metālu. Citiem ir sēņu nepanesība - rodas kuņģa problēmas, jo sēnes ir smags ēdiens, skaidro R. Štašinskis.
Gandrīz vienmēr, saindējoties ar sēnēm, sākas kuņģa un zarnu trakta problēmas, kas izpaužas ar sliktu dūšu, vemšanu un sāpēm vēderā. Vienkāršākos gadījumos kuņģa un zarnu trakta kairinājums strauji pāriet pat bez medicīniskas iejaukšanās. Cilvēks pēc vienas divām dienām būs atkal vesels. Bet, ja uzturā lietotas daudz indīgākas sēnes, piemēram, baltā vai zaļā mušmire, cilvēks no saindēšanās var arī nomirt. Latvijā reizi trijos gados kāds nomirst no zaļās mušmires.
Saindēšanās simtomi parasti parādās pirmo divu trīs stundu laikā. Saindējoties, piemēram, ar zaļo mušmiri, simptomi var parādīties pēc 8-12 stundām. Ja būs apēsta ēdamā sēne, kas tikai kairina kuņģi un zarnu traktu, veselībai nekas nopietns var arī nedraudēt, saka ārsts. Tomēr, pēc sēņu ēšanas saskaroties ar saindēšanās simptomiem, cilvēkam jāgriežas pie ģimenes ārsta. Ja simptomi ir izteikti, jāsauc ātrā palīdzība. Nesavlaicīga ārstēšanās var radīt nopietnas veselības problēmas, ja sēne patiešām ir indīga. Piemēram, apēdot zaļo mušmiri, tiek bojātas aknas, stāsta ārsts.