) - varētu būt no 340 līdz 540 latiem uz rokas. Tiesa, bažas ir par to, ka slimnīcu iekšienē par līdzvērtīgu darbu atalgojums varētu atšķirties. Tāpēc VM nolēmusi ķerties klāt valsts kapitālsabiedrību slimnīcu mediķu algām, tās izpētot un cenšoties ieviest jaunu atalgojuma politiku.
«Vienmēr tiek apgalvots, ka slimnīcās ir zemas algas, tāpēc es gribu redzēt, kādas tās konkrēti ir,» saka VM valsts sekretārs Rinalds Muciņš. Dati slimnīcām jau pieprasīti, tuvākajā laikā tie jāiesniedz. «Esam nolēmuši apstiprināt atalgojuma politiku slimnīcās. Man kā īpašnieka pārstāvim ir svarīgs ne tik daudz algu lielums, cik - lai tā noteikšana ir savstarpēji saistīta. Lai līdzvērtīgā pozīcijā var nopelnīt līdzīgi,» saka R. Muciņš. Izskatot Austrumu slimnīcas (Gaiļezers, Onkoloģijas centrs, Linezers u. c.) un Stradiņa slimnīcas 2009. gada pārskatus, Diena ievēroja, ka abās algu fonds ir stipri līdzīgs - ap 20 miljoniem latu gadā. Taču strādājošo skaits atšķiras - Stradiņos strādāja ap 3000 darbiniekiem, bet Austrumu slimnīcā - ap 3800.
Valdības noteikumos noteikta ārsta zemākās mēnešalgas likme, tā ir nedaudz pāri 200 latiem uz rokas. VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis skaidro: «Ja personāla izmaksas visā izmaksu sistēmā ir 60%, tad iespēja ietekmēt ir stipri minimāla. Ja personāla izmaksas savukārt ir mazākas, piemēram, 30%, var uz ko citu ietaupīt un algu daļā palielināt.»
Šā gada sākumā publiskotā Valsts kontroles revīzijas ziņojuma dati liecina par būtiskām atšķirībām starp Austrumu un Stradiņa slimnīcas augstāk atalgoto mediķu algām 2009. gada pirmajos četros mēnešos. Piemēram, Stradiņos no nodaļu vadītājiem visvairāk saņēmis Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs - 2009. gada pirmajos četros mēnešos ap 7000 latu mēnesī uz papīra. Salīdzinājumam - Austrumu slimnīcā augstākais nodaļas vadītāja atalgojums bija ap 3400 latiem mēnesī. Stradiņa slimnīcā arī Invazīvās kardioloģijas laboratorijas virsmāsa bija mēnesī saņēmusi vidēji 2790 latu. Austrumu slimnīcā augstākā samaksa virsmāsai bija 1425 lati. Stradiņa slimnīcas pārstāve Ieva Stibe atzīst, ka Invazīvās kardioloģijas laboratorija pieder struktūrvienībām, kurās atalgojums ir relatīvi augstāks par citām. «Šajā struktūrvienībā ir ļoti augsta personāla noslodze, liela pacientu aprite un atalgojuma sistēma pēc padarītā darba tika ieviesta agrāk nekā citās struktūrās,» viņa piebilst.
Bērnu slimnīca jau vairākus gadus praktizē vienlīdzīgu attieksmi atalgojuma sistēmā, proti, katram amatam ir noteikta amatu kvalifikācijas kategorija - vienādi vai līdzvērtīgi amati vienā noteiktā kvalifikācijas kategorijā, piemēram, virsārsti, virsmāsas, māsas, māsu palīgi, stāsta Egils Lavendelis, slimnīcas valdes loceklis. Arī Austrumu slimnīcā saka, ka augstākas algas neesot nevienā konkrētā profilā.
Veselības aprūpes darba devēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds uzskata - lai arī kopš pērnā gada beigām kriminalizēta aplokšņu pieņemšana, aploksnes joprojām veido samērā daudzu ārstu motivējošo daļu. Viņaprāt, pareizs risinājums arī nebūtu visiem ārstiem pacelt algas, bet gan izlīdzināt medicīnas pakalpojumu tarifus: «Veselības sistēmas iekšpusē ir dažas nozares, kurās ir iestrādātas daudz augstākas pakalpojumu cenas nekā citās nozarēs.» Taču citās nozarēs ārsti saņemot «niecīgus grašus».