Līdz šim Skanstes teritorija nav pietiekami attīstījusies un atstāta novārtā, tomēr jau vairākus gadus Rīgas domes atbildīgo institūciju pārstāvji ir tikušies ar iedzīvotājiem un modelējuši iespējamos attīstības scenārijus. Vēsturiski šī teritorija ir kādreizējās palieņu pļavas ap Sarkandaugavas attekām, kuru apbūvi kavējuši augstie gruntsūdeņi, applūšanas riski un ērtai būvniecībai nepiemērota grunts pamatne. Tagad oficiāli no tribīnes atskan izteikumi, ka «šai vietai jāģenerē ienākumi» un «šai teritorijai jānostiprina galvaspilsētas funkcijas, veidojot enkurobjektus», kā vienu no tādiem minot Arēnu Rīga, tālākā perspektīvā - arī Laikmetīgās mākslas muzeju. «Skanstes apkaime 2030. gadā būs XXI gadsimta Rīgas jaunā vizītkarte,» uzskata lokālplānojuma autoru SIA Grupa 93 direktors Neils Balgalis. Viņš pieļauj, ka nākotnē šī būs viena no zaļākajām Rīgas apkaimēm.
Pēc apspriešanai sagatavotajiem dokumentiem - Skanstes apkaimi plānots attīstīt 29 kvartālu robežās, atļautajam stāvu skaitam variējoties no trim līdz divdesmit vienam. «Trako augstceltņu laiks Rīgā ir pagājis,» norādīja N. Balgalis. Ideālā variantā, pēc projekta autoru domām, biroju un dzīvokļu proporcijai jābūt 50 pret 50. Vides aizsardzības kluba viceprezidente Elita Kalniņa gan šaubījās, vai vienā apkaimē ir lietderīgi paredzēt tik dažādas funkcijas, ieskaitot ražošanu. Tomēr projekta autori uzskata, ka šeit atradīsies vieta arī nelieliem ražošanas objektiem, respektējot dzelzceļa tuvumu.
Viens no šīs apkaimes attīstības priekšnoteikumiem ir sabiedriskā transporta infrastruktūras attīstība, piemēram, tramvaja līnijas izbūve. SIA Rīgas satiksme pārstāvis Viktors Zaķis Dienai stāsta, ka plānots izbūvēt tramvaja līniju Skanstes ielā, iekļaujot to esošajā maršrutu tīklā, un rekonstruēt tramvaja infrastruktūru aptuveni septiņu kilometru garumā, kā arī iegādāties 12 zemās grīdas tramvajus un speciālus tehniskos līdzekļus sliežu ceļu un kontakttīkla uzturēšanai. «Attīstoties Skanstes mikrorajonam un Skanstes ielai kā darījumu centram ar strauji augošu darbvietu skaitu, tā iedzīvotājiem un strādājošajiem tiks nodrošināts tiešs savienojums ar pilsētas nozīmes transporta mezgliem - Rīgas ostu, Rīgas Starptautisko autoostu, Rīgas dzelzceļa staciju,» sola V. Zaķis. Viņš gan piebilst, ka projektu var īstenot tikai tad, ja tiks saņemts Eiropas Savienības fondu finansējums. Projektu plānots realizēt līdz 2020. gadam, un tā provizoriskās izmaksas ir 128 058 463 eiro. Tiesa, apspriešanas sanāksmē izskanēja arī transporta speciālistu atziņa, ka šis gan nebūs taisnākais ceļš uz centru. Projektā ir iezīmētas arī divas dzelzceļa stacijas, lai gan pagaidām, cik zināms, ne a/s Latvijas dzelzceļš un a/s Pasažieru vilciens, ne Rīgas dome nav izrādījusi iniciatīvu, ka šajā virzienā būtu jāattīsta pasažieru pārvadājumi ar vilcienu. Blakus stacijām varētu attīstīt stāvparkus ar 500 vietu ietilpību. Vēl viena iespēja, kas arī paredzēta projektā, ir reģionālas autoostas izveidošana Skanstes apkaimē.
Projektā ierēķināta nepieciešamība būvēt jaunas pirmsskolas izglītības iestādes, savukārt celt vidusskolas nav plānots, jo samērā tuvu ir vairākas vidējās izglītības iestādes. Nav plānota arī jaunu sporta objektu celtniecība, ņemot vērā, ka te atrodas gan Arēna Rīga, gan Olimpiskais centrs. Plānā nav iezīmēts, bet teorētiski iespējams, ka Skanstes apkaimē varētu atvērt arī bibliotēku, kas būtu nepieciešama, palielinoties iedzīvotāju skaitam.