Ar dokumentālo animācijas filmu Meistara slepenā dzīve šodien, 12. februārī, plkst. 19.00 kinoteātrī Splendid Palace tiks atzīmēta Latvijas kino lelles apaļā jubileja. Tieši pirms 50 gadiem Arnolda Burova darbs Kikerigū (1966) ielika pamatakmeni Latvijas leļļu animācijai.
«Meistars bija daudzpusīga, bet sevī noslēgta personība,» par jaunās filmas galveno varoni teic tās režisors Jānis Cimmermanis, kura darbā Arnolds Burovs vēlreiz izstaigās savas dzīves līkločus un nokļūs paša veidoto animācijas filmu pasaulē. Īpaši šim darbam ticis restaurēts vairāk nekā 30 Meistara leļļu, kuras piedalījās sešus mēnešus ilgajā filmas uzņemšanā. «Ja bija iespējams, saglabājām viņu oriģinālo apģērbu, tā sakot - lai uzvalciņam būtu vēsturiska pieskaņa!» piebilst režisors.
Šajā dokumentālajā stāstā iepeldēs arī kuģis no Arnolda Burova darba Bimini (1981), kas veidots pēc vācu dzejnieka Heinriha Heines poēmas motīviem. Uz restaurētā burinieka klāja Meistars dosies ceļojumā uz brīnumaino vietu, kur piepildās visas vēlēšanās. Jānis Cimmermanis atklāj, ka pusaudža gados Arnolds Burovs esot sapņojis kļūt par Rokfelleru. «Man būtu tik daudz naudas, ka es varētu aizbraukt uz Havaju salām, uzkāpt palmā un no turienes skatīties uz meitenēm ziedu kleitās un saulrietu,» režisors citē kolēģi.
1972. gadā abi pirmo reizi redzējušies vaigā, desmit gadu vēlāk Meistars uzaicinājis J. Cimmermani pievienoties komandai. «Mēs papļāpājām divdesmit minūtes uz pussabrukuša soliņa,» savas darba pārrunas atceras režisors, kurš sākumā strādājis par leļļu vadītāju. Par viņa pirmo veidoto animācijas filmu kļuva Mežsarga mazdēls un... (1985), kuru pats dēvē par neveiksmi. Pirmie kucēni jāslīcina? «Tie nebija kucēni, tie bija zaķi,» atjoko J. Cimmermanis, kurš kopā ar A. Burovu nostrādājis 18 gadu.
Filmas veidošanas laikā režisors runājies ar dažādiem cilvēkiem, kas bijuši pazīstami ar Meistaru, un racies cauri arhīviem, kas glabājuši līdz šim nezināmas A. Burova dzīves lappuses un ienesuši arvien jaunas korekcijas scenārijā. Par vienu no lielākajiem atklājumiem kļuvis fakts, ka Meistars savulaik dienējis Latvijas pirmās brīvvalsts armijā un spēlējis 5. Cēsu kājinieku pulka orķestrī, kas iemūžināts kādā fotogrāfijā. «Tāds feins lustīgs puisis!» stāsta J. Cimmermanis.
Jaunajā dokumentālajā animācijas filmā ieskanēsies komponista Imanta Kalniņa dziesmas motīvs no jau iepriekš pieminētā Arnolda Burova darba Bimini, taču pārējo tajā dzirdamo mūziku sacerējis pazīstamais skaņradis Boriss Rezņiks. «Viņš ļoti labi orientējas mūzikas vēsturē,» J. Cimmermanis raksturo komponistu, caur kura melodijām atklāsies Arnolda Burova viena no personības šķautnēm. Meistars bijis ļoti muzikāls cilvēks, kurš pārvaldījis dažādus stīgu instrumentus, par ko atgādinās filmas skaņu celiņš.