Jāsagaida analīžu rezultāti
Spānijas Veselības ministrija pirmdien paziņoja, ka Madrides Karlosa III vārdā nosauktās slimnīcas medmāsu Terēzu Romero varēs uzskatīt par brīvu no Ebolas vīrusa, ja otrdien vēlreiz tiks saņemti analīžu rezultāti, kas apliecina, ka viņas organismā nav bīstamās infekcijas, vēsta ziņu aģentūra AFP. Pirmoreiz par negatīviem Ebolas vīrusa analīžu rezultātiem tika paziņots svētdien, bet bija nepieciešams veikt papildu pārbaudes, lai būtu droši, ka 44 gadus vecā sieviete patiešām ir vesela.
T. Romero inficēšanās ar Ebolas vīrusu, pret kuru nav vakcīnas un ir pieejami tikai eksperimentāli medikamenti, tika apstiprināta 6. oktobrī. Viņa aprūpēja divus ar Ebolas vīrusu inficētus misionārus, kuri septembrī bija pārvesti no slimības skartajām valstīm Rietumāfrikā. Pati sieviete uzskata, ka inficējusies, kad novilkusi aizsargtērpu. Izskanējusi versija, ka viņa pēc saskarsmes ar vienu no pacientiem ar cimdiem pieskārusies sejai.
Medmāsas ārstēšanā izmantota asins plazma no cilvēka, kuram izdevies uzveikt Ebolas vīrusu. Spānijas veselības institūcijas atteikušās atklāt plašāku informāciju par T. Romero ārstēšanu, jo sieviete to nav vēlējusies. Pat ja pēdējo analīžu rezultāti uzrādīs, ka mediķe ir brīva no Ebolas vīrusa, viņai būs jāpaliek slimnīcā vēl divas nedēļas, lai pilnībā atkoptos no mokošās cīņas ar slimību.
Karantīnā atrodas T. Romero vīrs Havjers Limons un vēl 14 cilvēku, kuriem bijis fizisks kontakts ar sievieti pirms Ebolas vīrusa atklāšanas. Nevienam no viņiem nav parādījušies slimības simptomi - drudzis, muskuļu sāpes, vemšana un caureja -, tomēr šo cilvēku novērošana turpināšoties. Ebolas inkubācijas periods ilgst no divām dienām līdz trim nedēļām.
ES palīdzēs ar miljardu
ES dalībvalstu ārlietu ministri vakar Luksemburgā nolēma iecelt koordinatoru, kura pienākums būs finansējuma un resursu apkopošana cīņai pret Ebolas vīrusu, pēc tikšanās paziņoja Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss. Koordinators bāzēsies ES Ātrās reaģēšanas koordinācijas centrā Briselē. Savienotās Valstis līdzīgu posteni izveidoja pirms trim nedēļām.
Ministri arī vienojušies, ka dalībvalstīm šīs nedēļas laikā ir jāsavāc miljards eiro, lai palīdzētu Rietumāfrikas valstīm Libērijai, Gvinejai un Sjerraleonei cīņā pret Ebolas vīrusa epidēmiju, kas sākās martā un ir visu laiku plašākā epidēmija. Līdz šim slimība, ar ko inficējušies vismaz 9200 cilvēku, paņēmusi jau vairāk nekā 4500 dzīvību. Par palīdzības finansējumu jāvienojas līdz piektdienai, kad Briselē notiks ES dalībvalstu vadītāju tikšanās.
Līdz šim ES dalībvalstis ir savākušas nepilnus 500 miljonus eiro, vēsta AP. Visvairāk - 160 miljonus eiro - atvēlējusi Lielbritānija, bet Vācija pievienojusi aptuveni 100 miljonus eiro. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pirms pirmdienas tikšanās īso ziņojumu vietnē Twitter solīja, ka arī mūsu valsts sniegs finansiālu ieguldījumu ES kopējos pūliņos.
Pasaules Veselības organizācija (PVO) pirmdien pasludināja Nigēriju par brīvu no Ebolas vīrusa, jo 170 miljonu iedzīvotāju lielajā valstī jau sešas nedēļas nav fiksēts neviens jauns inficēšanās gadījums. «Tas ir iespaidīgs veiksmes stāsts, kas parāda pasaulei, ka Ebolas vīrusa izplatību var savaldīt,» paziņoja PVO. «Bet mēs arī saprotam, ka esam uzvarējuši tikai cīņu, bet karš beigsies tikai tad, kad visa Rietumāfrika tiks pasludināta par brīvu no Ebolas vīrusa.»
Vīrusa uzliesmojums Nigērijā sākās jūlijā pēc tam, kad infekcija tika atklāta kādam Libērijas diplomātam. Pateicoties tam, ka ātri tika sameklēti visi cilvēki, ar kuriem vīrietis bija kontaktējies, Nigērijai izdevās izvairīties no plašas epidēmijas. Kopumā valstī konstatēja 20 saslimšanas gadījumu, no kuriem astoņi beidzās letāli.