Ir paruna - jaunībā veselību sabojā, vecumā ārstē. Kā ir jūsu dzīvē?
Es redzu, ka ļoti daudzi cilvēki sporto arī jaunībā. Mani tēvs kopš bērnības virzīja, lai sportā neslinkoju. Bērnību pavadīju pagalmā, sitot futbolu vai uz Māras dīķa spēlējot hokeju. Joprojām turpinu sporta aktivitātes. Driblēju basketbolu, bet šī spēle ir komandas darbs, un ne vienmēr savācas spēlētāji, tāpēc esmu aizrāvies arī ar tenisu. Sākumā negāja viegli, bet bērnībā sajustā sacensību garša palīdz turēties pie mērķa. Svarīgi, lai arī kolēģi sportotu. Man sports ir ielikts bērnībā, tāpēc arī manā ģimenē pieņemts, ka bērniem jāsporto.
Kāpēc turaties pie sporta?
Lai būtu spēks dzīvot un izdzīvot. Man ir svarīgi būt labā fiziskā formā, lai varu nostāvēt pie operācijas galda, lai varu eleganti koncentrēties darbam, nevis uz sevi - ka tikai es nostāvētu. Savukārt sacensības gars piedod dzīvei krāsas. Tā kā piedalos senioru mačos ārstiem, man ir iespēja izdzīvot tās sajūtas, kuras bijušas jaunībā. Tā ir mana iespēja uz dzīvi paskatīties ar jaunības laika acīm. Protams, sports ir svarīgs garīgajai veselībai. Kas ir visātrākais relaksants?
Alkohols.
Jā. Cilvēki nogurst no darba, un visātrākais veids, kā relaksēties, ir iedzert. Man ar alkoholu ir bijusi pieredze, tāpēc vairs to nelietoju 12 gadu, dažkārt tikai pagaršoju vīnu. Toreiz bija jāizvēlas - strādāt par ārstu vai turpināt otru karjeru. Izvēlējos strādāt. Bet, lai atmestu dzeršanu, it sevišķi sākumā, brīvajā laikā bija jāsāk nodarboties ar kaut ko citu. Nedrīkst visu laiku pavadīt darbā, to pateiks jebkurš narkologs, jo ir risks izdegt. Visi zina veco alkoholiķu stāstu - tagad esmu pabeidzis darbu, un nu varu atpūsties - iedzerot! Tā arī viss sākas. Sports ir fantastiska lieta, kurai jābūt ieaudzinātai jau kopš bērna kājas, tas aizver to ceļu, pa kuru var atnākt alkohols. Tomēr ir arī taisnība, ka kardiovaskulārai veselībai ir labi, ja sievietes lieto ne vairāk kā vienu glāzi vīna dienā, bet vīrieši - divas. Manā jaunībā tas, kas tagad ir vīna glāze, bija šņabja glāze - un tikpat lielā daudzumā. Dzeršanas paradumi ir jāmaina. Runājot par citiem kaitīgiem ieradumiem, esmu smēķējis, bet labā ziņa ir tā, ka, atmetot smēķēšanu, piecu gadu laikā kardiovaskulārais risks atgriežas tādā pašā stāvoklī kā visiem citiem. Tagad retu reizi uzpīpēju cigāru.
Runājot par ēšanas paradumiem, tautā saka - jāēd, ko ķermenis prasa. Kā jūs uz to skatāties?
Tās ir muļķības. Tā var attaisnot jebkuru rīcību - ķermenis prasa, darām! Dzeram, kļūstam atkarīgi no seksa. Jāaizmirst stāsts par vecmāmiņas un vectētiņa veselīgo speķa ēšanu - tas ir nepareizi. Es neesmu ideāls, bet cenšos nepierīties vienpadsmitos vai divpadsmitos vakarā. Ja varu piespiesties, paēdu brokastis. Skatos, ko ēdu, savu organismu nedrīkst lieki piebāzt kā izgāztuvi.
Zinot, cik svarīgas ir regulāras veselības pārbaudes, vai pats tās veicat bieži?
Arī te neesmu ideāls. Pats dažreiz dusmojos uz sevi, ka nedaru to pietiekami bieži, bet ir reizes, kad sevi piespiežu. Es kāpju kalnos kopā ar dēlu vai draugiem, negribu būt par nastu un veselību pārbaudu. Neuzskatu, ka tikai es par savu veselību esmu kungs un saimnieks un citiem par to nav nekādas daļas. Esmu novērojis - tad, kad pienāk slimība, smadzeņu trieka vai kāda cita kaite, guļošos kopj apkārtējie. Te vairs nevar būt ne runas, ka gribu bendēju sevi, gribu - ne!
Ārsts nedrīkst nomirt ar katru pacientu, bet nedrīkst pierast pie nāves. Kā atrodat līdzsvaru?
Labi, ka mūsdienās daudz vairāk nekā agrāk redzam apmierinātus cilvēkus aizejam no slimnīcas, nevis nelaimīgus un mirstošus. Redzu, ka vairāk varu palīdzēt, tāpēc arī mazāk izdegu. Protams, onkologiem ir citādi. Pirmkārt, ir jāatrod filozofija - es daudz vairāk palīdzu nekā zaudēju cilvēkus. Otrkārt, jāatrod relaksācijas veids, kas nav alkohols. Ļoti labi atceros laiku, kad biju vienīgais, kas taisīja sirds asinsvadu attaisīšanu, nebija neviena, ar ko padalīties, tā arī nonācu alkohola varā. Tagad kolēģi palīdz, esam cits citam psihoterapeiti. Trešā lieta - nedrīkst pārāk ilgi nostrādāt vienā vietā. Vēl ļoti svarīga ir auksta duša no rītiem. Tā palīdz savest kārtībā domas - nenormālos, kas runājas galvā. Kontrastduša labi der arī asinsvadiem, tie kļūst elastīgi un norūda stresa situācijām. Dzīvē ir dažas lietas, kas jāizcieš, un šī ir viena no tām. Lai to paveiktu, nav diži jārūdās, jāaiztaisa acis un jābļauj.
Dodoties uz operāciju, jums ir savas veiksmes māņticības?
Ir, agrāk nevarēju operēt, ja man nebija baltu zeķu kājās. Pirms mačiem nedzinu bārdu. Tagad esmu mazāk māņticīgs, bet nav garīgā komforta, ja man kabatā nav mazās Budas statujas. Ja pār ceļu pārskrien melns kaķis, trīs reizes nospļaujos.