lv_. Šis konkurss, kurš šogad finišēja pagājušajā nedēļā, fokusējas uz konkrētu labās prakses piemēru izcelšanu; pērn tajā savus personālvadības projektus pieteica 25 uzņēmumi, šogad - trīsdesmit. Lai gan viens projekts diez vai rada pilnīgu priekšstatu par darba devēju, konkursa rīkotāji norāda - atzinība par paveikto uzņēmumus motivē līdzīgas aktivitātes turpināt, tā spodrinot arī savu reputāciju.
Labu ideju forums
Konkursa ideja radās, redzot, cik grūti vai viegli dažādiem uzņēmumiem ir atrast darbiniekus un ka tas bieži vien atkarīgs no tā, cik ļoti darba devējs piestrādā, lai uz ārpusi pavēstītu - pie mums strādāt ir forši! -, stāsta Eiro Personāla valdes locekle Evita Mackeviča un atlases un attīstības projektu vadītāja Inna Solomatina. «Daudzi uzņēmumi dara, bet par to nestāsta. Tāpēc izdomājām konkursu kā forumu, kur pavēstīt par saviem projektiem, arī popularizēt sevi. Tas ir arī veids, kā darba devēji cits no cita mācās, dalās pieredzē, idejās,» saka I. Solomatina. Konkursa pirmajā kārtā uzņēmumi kādā no piecām nominācijām anonīmi piesaka projektus, kam jau ir atdeve, un tos vērtē žūrija, savukārt otrajā kārtā finālistu projekti tiek prezentēti klātienē īpašā konferencē, kas noslēdzas ar laureātu apbalvošanu un meistarklasēm.
Nominācijā Ilgtspējīga personāla atlases stratēģija šogad par uzvarētāju kļuva VAS Starptautiskā lidosta Rīga ar projektu Aviācijas drošības nodaļas darbinieku atlases procesa pilnveidošana. Apbalvojumu nominācijā Talantu novērtēšana un attīstīšana izpelnījās IT uzņēmuma Elko grupa projekts PowerUser klubs. «Šajā klubā pulcējas darbinieki, kas grib ne tikai veikt tiešos pienākumus, bet arī bīdīt jaunas idejas, inovācijas. Šobrīd tā darbiniekiem jau ir papildu motivācija, jo kļūt par «pauerjūzeri» - tas ir prestiži,» komentē I. Solomatina. Par labāko projektu nominācijā Uzņēmuma sociālā atbildība žūrija atzina Drogas veikalu ķēdes projektu Brīvprātīgo dienas 2014 - vispasaules roku mazgāšanas diena, kurā, braukājot pa bērnudārziem un mācot mazajiem pareizi mazgāt rokas, iesaistījās ap 80% uzņēmuma darbinieku. Nominācijā Darbinieku iesaiste uzņēmuma kultūras veidošanā tika apbalvoti divi projekti - Baltic Restaurants realizētais Darbinieku forums 2014, kas deva iespēju desmit tikšanos ciklā komunicēt daudzajiem uzņēmuma darbiniekiem visā Latvijā, kā arī Smartlynx Airlines projekts Esam vienoti izpratnē par Smartlynx Airlines, kas līdz ar pārmaiņām uzņēmumā palīdzēja vadībai un darbiniekiem rast kopīgu valodu par kompānijas vērtībām. Savukārt par vienīgās starptautiskās nominācijas Izcila darba vide uzvarētāju kļuva Igaunijas IT uzņēmums Pipedrive.
Pajautā draugam!
Konkurss un ar to saistītā domu apmaiņa signalizē arī par jaunām vēsmām personālvadībā. Piemēram, personāla piesaistē arvien biežāk tiek izmantots jau esošo darbinieku «netvorkings», novērojusi E. Mackeviča - lojālie darbinieki tiek lūgti apjautāties saviem draugiem, vai tie nevēlas strādāt attiecīgajā uzņēmumā. «Iemesls ir gan personālatlases izmaksas, gan Latvijas šaurais tirgus, gan tas, ka uzņēmumam jau lojāli darbinieki spēj tā piedāvājumu vislabāk «pārdot» citiem,» skaidro E. Mackeviča. I. Solomatina piebilst, ka jaunas metodes personāla atlasē ienāk ļoti dinamiski. Ja agrāk uzņēmums paziņoja - mums vajag darbinieku, sākam meklēt -, tagad tas nepārtraukti veido tīklu ar cilvēkiem, kas vakances gadījumā var kļūt par pretendentiem. Īpaši būtiski tas ir specifiskos amatos, kur kandidātu loks ir ierobežots. Tāpēc personālvadības ikdiena patlaban ir arī sociālie tīkli.
Tiesa, kad darbinieks atrasts, viņš vēl ir arī jānotur. I. Solomatina uzsver, ka strādājošos, protams, interesē materiālie labumi, taču ar tiem viņus var piesaistīt, bet ne noturēt: «Šobrīd uzņēmumi darbiniekus ļoti reti mēģina pārvilināt ar atalgojumu. Visi to jau ir izmēģinājuši, bet tā ir īstermiņa stratēģija, jo šādi nevar panākt, ka darbinieks būs lojāls. Viņu var noturēt ar nemateriālām lietām, turklāt to piedāvājums uzņēmumam visu laiku jāmaina, jo vienu dienu darbinieku motivē viens, citu dienu - kas cits.» Vai darbiniekus var motivēt arī sociālie projekti, ko īsteno darba devējs? Ekspertes teic - jā, ja vien darbinieki projektos tiek arī iesaistīti. Tad tie visiem kļūst par kopēju vērtību, ar ko lepoties, un tas ir būtiski, ja gribas, lai darbs ir kas vairāk par naudas pelnīšanu.
«Win-win» spēle
Ja uzņēmums grib noturēt darbiniekus, jāiegulda viņu attīstībā, un pie tā Latvijas darba devēji strādā arvien nopietnāk. Bet ko tad, ja uzņēmumā izdiedzētais talants aiziet pie cita darba devēja? Tad varbūt labāk darbinieku izaugsmē neinvestēt? «Bet kāds ir darbinieka sniegums mirklī, kad viņš saprot, ka neattīstās, sevi nerealizē, jūtas slikti? Attīstot darbinieku, ir iespēja viņu uzņēmumā noturēt pēc iespējas ilgāk, jo nav garantijas, ka viņš neaizies jau tad, kad sapratīs, ka stagnē,» saka E. Mackeviča. «Nesen Linkedin.com lasīju dialogu: - Kas notiks, ja mēs attīstīsim cilvēkus, bet viņi ies prom? - Bet kas notiks, ja mēs to nedarīsim un viņi paliks? Tātad - vai mums vajag neefektīvus darbiniekus?» teic I. Solomatina. Ekspertes stāsta, ka daudzi uzņēmumi vairs tik ļoti necer uz gatavu labu speciālistu atrašanu, bet tādus audzina paši, tomēr tā nekad nerīkosies visi, jo ir jomas, kurās tas nestrādā.
Jautātas, kas šobrīd Latvijas darba tirgū vairāk diktē noteikumus - darba devējs vai darba ņēmējs -, Eiro personāla pārstāves atbild, ka patlaban tā drīzāk ir abu pušu «win-win» spēle. «Protams, darba meklētāju balss šobrīd ir daudz skaļāka nekā pirms kāda laika. Uzvar tas darba devējs, kas to spēj sadzirdēt un tam labāk sagatavoties. Tomēr darba meklētāji nenosaka visu. Tās ir vairāk partnerattiecības,» teic I. Solomatina. E. Mackeviča norāda - arī darba intervijas tagad ir līdzvērtīga saruna par sadarbību. Šāds dialogs ir īpaši būtisks saskarē ar jauniešiem. Viņiem vērtība darbā nav hierarhija, stabilitāte, garantijas, bet gan emocijas, kolēģi, lai ir interesanti, kaut kas jauns. Ekspertes norāda, ka vajadzība piesaistīt jauniešus patlaban gan maina personāla atlases procesu, gan neļauj uzņēmumiem atslābt attiecībā uz savu reputāciju, jo jaunieši šo informāciju ievāc, turklāt internetā - zibenīgi.