Pašlaik viens no suņu saimnieku galvenajiem uzdevumiem ir pasargāt mīluļu ķepas no kairinošā sāls maisījuma, kas saēd dzīvnieka maigo ķepu ādu. Zooveikalos un veterinārajās aptiekās ir pieejami dažādi līdzekļi, kurus var izmantot cīņā ar sāli. Viens no tiem ir ķepu vasks. To uzklājot uz ķepu spilventiņiem un pirkstu starpās, veidojas aizsargslānis, un sāls netiek klāt ādai. Jāatceras, ka ķepu vasks ir tikai papildu līdzeklis pret sāli. Pēc pastaigas suņa ķepas obligāti jāmazgā ar siltu ūdeni, īpašu uzmanību pievēršot pirkstu starpām, kur sāls saķeras apmatojumā. Pēc mazgāšanas ķepas var ieziest ar kādu barojošu krēmu, kurš paredzēts tieši suņu ķepu ādai.
Šī ziema mūs priecē gan ar sniegu, gan kārtīgu salu. Vai suns šādā aukstā laikā ir kā īpaši jābaro? Vai ziemā dzīvniekam jādod papildbarība vai vitamīni?
Atbildot uz šo jautājumu, man jāzina nedaudz konkrētāk par suņa dzīves apstākļiem. Vai dzīvnieks dzīvo iekštelpās vai tomēr ārā, naktis pavadot suņu būdā. Ja suns tiek turēts dzīvoklī un barots ar sabalansētu barību, nekas cits nav nepieciešams. Savukārt, ja dzīvnieku turat būdā vai voljerā, ziema viņam ir liels pārbaudījums, īpaši, ja ārā ir stindzinošs sals. Aukstā laikā jācenšas sunim kaut reizi dienā iedot siltu barību - vai tā būtu putra vai ar karstu ūdeni aplieta sausā barība. Arī ūdeni vēlams dot remdenu, nevis aukstu.
Runājot par vitamīniem, jāsaka, rudens un ziemas periods noteikti ir laiks, kad sunim papildus var dot vitamīnus, lai organisms tiktu spēcināts un sagatavots tumšajam laikam, jo, tāpat kā cilvēki, arī dzīvnieki bez saulītes novārgst. Vitamīnus labāk iegādāties veterinārajā aptiekā, kur nopērkami profesionāļu uzraudzībā izstrādāti produkti.
Suns pēc pastaigas vienmēr atnāk mājās netīrs - dubļi, sniegs, sāls. Vai aukstā laikā suni drīkst mazgāt? Vai ziemā labāk to nedarīt?
Nav tādu aizliegumu, ka ziemā dzīvnieku nedrīkst mazgāt, bet jums ir jāizvērtē nepieciešamība un iespējamie riski (saaukstēšanās). Protams, ja suns pēc pastaigas ir netīrs, viņš jānomazgā. Taču jāvērtē nepieciešamība mazgāt ar šampūnu visu suni vai tomēr tikai kājas un pavēderi ar siltu, tīru ūdeni. Es ieteiktu otro variantu - mazgāt problēmzonas ar siltu ūdeni. Ja ārā ir -20 grādu, loģiski, dzīvnieka vannošanās dienu atliksim uz siltāku laiku.
Ja suni kārtīgi nosusināsiet un apmatojumu pilnībā izžāvēsit, un dzīvniekam pēc vannas ļausiet pāris stundu adaptēties siltumā, viss būs kārtībā un problēmu ar vannošanu ziemā nebūs.
Galvenais - suns pēc mazgāšanas kārtīgi jānosusina. Ideāli, ja dzīvnieks nebaidās no fēna. Protams, tāpat kā mēs paši ar mitriem matiem ārā neiesim, arī suni ar daļēji izžuvušu apmatojumu ārā nekādā ziņā nedrīkst vest.
*Veterinārārste, Olaines veterinārais centrs all4pets