«Bankrotu tūristu» varētu kļūt vairāk pēc jauna Latvijas Maksātnespējas likuma apstiprināšanas, jo daudzi to gaida, lai pieņemtu galīgu lēmumu par došanos uz Angliju, atzīst starpniekfirmas _Clear Debt Solutions_ vadītājs Kaspars Mačs.
Iespēja samērā ātri un nesāpīgi iziet bankrota procedūru Lielbritānijā uz šo valsti jau atvilināja tūkstošiem Vācijas un Beļģijas iedzīvotāju. Nu par šādu iespēju arvien aktīvāk sāk interesēties arī Latvijas kredītņēmēji. K. Mačs, kurš ir bijušais iekšlietu sistēmas darbinieks, te saskatīja perspektīvu biznesa nišu un nodibināja uzņēmumu, kas palīdz organizēt maksātnespējas procesu Anglijā. Atšķirībā no Latvijas, kur bankrota procedūra (periods, pēc kura parādi tiek dzēsti) ilgst piecus gadus, Lielbritānijā tie ir tikai 12 mēneši, turklāt vismaz pagaidām, kamēr spēkā ir vecais maksātnespējas procesa regulējums, arī izmaksas ir daudz mazākas. Tiesa, lai kļūtu par maksātnespējīgo Lielbritānijā, jāiegūst rezidenta statuss - valstī ir jānodzīvo vismaz seši mēneši un jābūt ekonomiski aktīvam.
Kā stāsta Andris, viņam bija vairāki kredīti Latvijā, kas ņemti, lai palīdzētu brāļa biznesam, kā arī autokredīts Lielbritānijā. Bizness brālim neizdevās, un segt Andra kredīta maksājumus viņš vairs nevarēja. Lielbritānijā Andris strādā jau aptuveni piecus gadus. «Nospriedu, ka tā ir laba iespēja visu sākt no baltas lapas,» viņš skaidro savu lēmumu. Procesu viņš kārtoja ar juristu palīdzību - tas izmaksāja dārgāk, tomēr ievērojami atviegloja dokumentu kārtošanu, un arī uz tiesu viņš bija atnācis sagatavots, jau iepriekš zinot, kādi jautājumi tiks uzdoti un kā uz tiem ir jāatbild. «Tagad man būs jāstrādā ar administratoru un, ja viss būs labi, pēc gada būšu brīvs,» optimistisks ir Andris. Viņš lēš, ka visa procedūra viņam izmaksās ap diviem tūkstošiem mārciņu - no šīs summas lielāko daļu veido atalgojums palīgiem.
Bankrotēt uz Lielbritāniju dodas gan bijušie nekustamā īpašuma spekulanti, gan arī parastie kredītņēmēji, atklāj K. Mačs. Patlaban ar firmas palīdzību uz Angliju jau devušies seši cilvēki. «Aizbrauca, piemēram, arī viena skolotāja, kurai samazināja algu, un viņa vairs nespēja maksāt kredītu,» stāsta uzņēmējs. Interese par maksātnespējas procesu Anglijā esot liela, taču daļa no interesentiem nogaida, kas notiks ar Maksātnespējas likumu tepat Latvijā. Kad situācija kļūs skaidrāka, klientu varētu kļūt vairāk, domā K. Mačs.