Redzams brīnums
Pagājušās nedēļas nogalē šī projekta klausītāji Rīgas Kongresu namā (28.XI) un Rēzeknes koncertzālē Gors (29.XI) sastapās ar labi pazīstamām, taču pavisam negaidītā skanējumā pasniegtām desmit latviešu tautasdziesmām. Labi pazīstamo tautasdziesmu un rotaļu melodijas bijušas par pamatu Morisona speciāli Latvijas Radio bigbenda sastāvam komponētiem džeza skaņdarbiem. Tās atklājās pavisam citos ritmos un bagātīgā džeza harmoniskās valodas kontekstā bigbenda un paša Morisona izpildījumā uz trompetes, soprānsaksofona un īpašā, speciāli viņam radītā trombona Superbone. (Šis instrumenta modelis ir austriešu firmas Schagerl šā gada jaunums, nodēvēts Džeimsa Morisona vārdā un pagaidām izgatavots tikai divos eksemplāros.) Savukārt ārpus tautasdziesmu konteksta viesis izlēca ar efektīvi virtuozu un vienlaikus arī muzikāli smalku solo priekšnesumu, improvizējot par senu Ņūorleānas džeza melodiju Basin'street, kurā viņš spēlēja gan trompeti, gan klavieres - vispirms pārmaiņus, bet pēc tam jau vienlaicīgi - katru ar savu roku. Tas bija jau gluži neticams, taču visu acīm redzams brīnums. Apbrīnas cienīgu profesionālās saspēles līmeni ar viesi speciāli projektam Mara Balticum viņa komponētajā, apjomīgajā, sarežģītajā un tēlaini iespaidīgajā oriģinālskaņdarbā Klusums. Vētra demonstrēja arī Latvijas Radio bigbends.
Latviskums sambas ritmos
Ar atvērtu, saulainu smaidu sejā, kas šķiet taisnā ceļā nācis no Austrālijas vasaras, kuru mākslinieks atstājis 38 grādu karstumā, Džeimss Morisons no skatuves visai publikai izstāsta, ka idejas iniciators, festivāla Rīgas ritmi mākslinieciskais vadītājs un Latvijas Radio bigbenda direktors Māris Briežkalns nosūtījis viņam tikai latviešu tautas melodiju notis. Sākumā Morisons satraucies, ka neko par šīm dziesmām nezina: nav bijis ne jausmas, par ko vēstī teksts, kādu jēgu tas slēpj, kad un kādās dzīves situācijās cilvēki tās dzied. Briežkalns atbildējis, ka tieši tas, ka viņš to nezina, ir labi, jo nekas neiegrožos mūziķa radošo brīvību.
«Vai jūs jelkad esat dzirdējuši savas tautasdziesmas sambas ritmā, viņš jautāja, piesakot Kusti, kusti ūdenszāle, kuru tieši tā - sambas ritmā - arī nospēlēja uz sava trombona kopā ar bigbendu, kurā īpaši izceļas latīņamerikāņu ugunīgās dejas žanram piederīgais Arta Oruba bungu solo. Pavisam negaidītas pārvērtības bija skārušas arī: Tumša nakte, zaļa zāle (fanka ritmā, dodot vārdu saksofonistam Gintam Pabērzam un vēl vairākiem Latvijas Radio bigbenda solistiem), Upe nesa ozoliņu (lēns, tradicionāls svings ar raksturīgu, izteikti izceltu artikulāciju Morisona trompetes solo melodijas frāzējumā). Viena no mūsu visstraujākajām un visjautrākajām tautasdziesmām Tumša, tumša tā eglīte izskanēja mums neierastā palēninājumā - nesteidzīgi līganā brazīliešu bossa nova garā, bet ne mazāk priecīgi, ar Morisona trombona un pianista Viktora Ritova solo un izteiksmīgu koka pūšaminstrumentu posmu skaņdarba vidū. Savukārt par bigbenda metāla pūšaminstrumentu grupas īpašo iznācienu Morisons bija gādājis bēru dziesmas Gūla meitīna aranžējumā, ko sāka un noslēdza korālis minētās grupas izpildījumā, dziesmas attīstību izgaismojot ar izjustu klavieru un trompetes solo. Koncerta emocionālā virsotne gan jau katram ir sava. Man - džeza valsis Jūriņ' prasa smalku tīklu ar savu instrumentālo krāsainību un dzīvo elpu bigbenda sniegumā un solistu dialogā, kurā Džeimss Morisons (trompete) un Dāvis Jurka (altsaksofons) kopā attīsta melodisko līniju, to nemitīgi pārtverot un turpinot.
Meistara Džeimsa Morisona augstās raudzes profesionālisms, viņa apbrīnojamā virtuozitāte, izkoptā muzikalitāte un atraisītā saspēle ar Latvijas Radio bigbendu apvienojumā ar vitāli radošu pieeju attieksmē pret mūsu tautas mūziku un atraisīto, veselīga humora svētīto pasniegumu (Morisona komentāri no skatuves vien bija ko vērts!) darīja šo starptautiskās sadarbības programmu neaizmirstamu. To apliecināja arī stāvovācijas un kopā noslēgumā divas reizes pēc kārtas sirsnīgi nospēlētais un nodziedātais «gospelis» Pūt, vējiņi!.