Sagrauj ar buldozeru
Aptuveni 200 maskās tērpušos serbu jauniešu trešdienas vakarā ar degmaisījumu pildītām pudelēm apmētāja Jarinjes robežkontroles punktu. Serbijas nacionālās raidorganizācijas RTS demonstrētajos kadros bijis redzams, ka pēc aizdedzināšanas kontrolpunkts tiek sagrauts ar buldozeru, vēsta AP.
Tajā pašā sižetā bijis redzams, ka, sākoties agresīvi noskaņoto jauniešu uzbrukumam, uz robežpunkta izvietotie Eiropas Savienības (ES) policijas un tieslietu misijas EULEX pārstāvji operatīvi sasēdušies automašīnās un atstājuši notikuma vietu. EULEX pārstāvji vēlāk paziņoja, ka viņi ir paglābušies no uzbrucējiem Serbijas pusē. Savukārt NATO miera uzturēšanas spēku (KFOR) vadība informēja, ka uz miera uzturētājiem robežas tuvumā ticis šauts.
Pirmdien un otrdien Jarinjes robežpunktā notika sadursmes starp serbiem un Kosovas policijas specvienības kaujiniekiem, kā rezultātā viens no policistiem zaudēja dzīvību. Pēc likumsarga nāves Priština paziņoja, ka policisti atstās vardarbības pārņemto rajonu.
Saspīlējums uz robežas sākās pēc tam, kad Kosovas valdība pirmdien uz Brnjakas un Jarinjes robežkontroles punktiem, kas atrodas pārsvarā serbu apdzīvotajos valsts ziemeļos, nosūtīja specvienības kaujiniekus, kuriem tur vajadzēja nomainīt EULEX pārraudzībā strādājošos serbu policistus.
Kosovas valdības rīcībā bija nonākusi informācija, ka caur šiem kontrolpunktiem valstī tikušas ievestas preces no Serbijas, kaut arī pagājušajā trešdienā Priština ieviesa Serbijas preču importa aizliegumu. Serbija Kosovas preču importa aizliegumu ieviesa jau 2008. gadā, kad Kosova vienpusēji pasludināja neatkarību no Belgradas.
ES saniknota
KFOR, kas uz nopostīto Jarinjes kontrolpunktu nosūtīja papildspēkus, ceturtdien informēja, ka situācija esot mierīga, tomēr pastāv riski drošībai, tādēļ robežu ļauj šķērsot tikai vieglajām automašīnām. Tāpat papildspēki tikšot izvietoti visā Ziemeļkosovā, lai nodrošinātu kārtību un pārvietošanās brīvību. Savukārt Serbijas policijas vadītājs Milorads Veljovičs solīja, ka tiks darīts viss, lai Kosovā neiebrauktu ekstrēmisti no Serbijas puses, ziņo aģentūra Reuters.
Kosovas prezidents Hašims Tači notikušajā vaino tieši Belgradu. «Šo vardarbību pasūtīja, koordinē un vada Serbijas valdības augstākās politiskās struktūras,» trešdien neilgi pirms pusnakts paziņoja H. Tači. «To darīja cilvēki maskās, taču viss ir skaidrs. Aiz tā stāv Belgrada.»
Turpretī Serbijas liberāli un prorietumnieciski noskaņotais prezidents Boriss Tadičs apgalvo, ka uzbrukumus organizējuši un veikuši fanātiski serbu nacionālisti, kuri iebilst pret Belgradas centieniem salīgt ar bijušo dienvidu provinci. «Vardarbība nav veids, kā risināt problēmas,» teikts prezidenta paziņojumā. «Mums dialogs ir vienīgais ceļš, kā risināt problēmas Kosovā un panākt vēsturisko izlīgumu starp serbiem un albāņiem.» Attiecību uzlabošana ar Kosovu ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem Serbijas uzņemšanai ES.
ES ārlietu vadītāja Ketrina Eštone brīdināja B. Tadiču un H. Tači, ka Savienība necietīs vardarbību reģionā. «Šī notikumu attīstība ir nepieņemama. Gan Belgradai, gan Prištinai ir pienākums nekavējoties mazināt saspīlējumu un atjaunot mieru un drošību visiem,» paziņoja K. Eštone.