Diena pārliecinājās, ka citviet ātro aizdevumu piedāvājumos gada procentu likme vispār neparādās, ko arī Latvijas normatīvi neprasa. J. Grasis gan uzskata, ka gada likme ātrā kredīta reklāmā būtu jānorāda obligāti un skaidri. Viņaprāt, būtu jānosaka arī ātro kredītu procentu likmju griesti. Piekrītot, ka ātro kredītu procentu likmes Latvijā mēdz būt nesamērīgi augstas, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) risinājumu redz aktīvākā patērētāju sarga - Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) - rīcībā. Tas gan sakās neko nevar darīt šajā lietā, bet par normatīviem atbildīgās Ekonomikas ministrijas (EM) darba kārtībā nav plānotas izmaiņas.
Prakse dažāda
Saskaņā ar patēriņa kreditēšanas noteikumiem gada procentu likme obligāti ir jānorāda kreditēšanas līgumā, bet reklāmā tikai jāparādās aicinājumam aizņemties atbildīgi. Internetā un ar īsziņu sasniedzamo ātro kredītu reklāmās vieni norāda gada, citi dienas, citi mēneša procentu likmi utt. «No valsts uzraudzības iestāžu viedokļa ir svarīgi, lai šī informācija ir patiesa un nav maldinoša,» Dienai sacīja EM pārstāve Evita Urpena. Saistībā ar ātrajiem kredītiem cilvēki PTAC pamatā sūdzas par līgumsodiem, ir sūdzības arī par vienas kompānijas prasīto procentu, teica centra pārstāve Sanita Biksiniece. «Diemžēl no sūdzībām nākas secināt, ka daudz patērētāju kavē maksājumus, kas savukārt var novest pie sankcijām no aizdevēja puses.» Cilvēki, pēc J. Graša domām, noteikti aizņemtos apdomīgāk, ja valsts ātrajiem kredītiem tāpat kā jebkurā publiskajā piedāvājumā prasītu gada procentu likmi norādīt obligāti un skaidri. Tai būtu jābūt pirmajai, kas cilvēkam būtu jāpamana kredīta reklāmā, uzskata J. Grasis. Saskaņā ar FKTK informāciju kredītdevēji, kas neietilpst regulēto komercsabiedrību grupās, un tādi pamatā arī ir šo ātro kredītu piedāvātāji, aizņem aptuveni 1% no kopējā Latvijas kredītu tirgus.
Neprasa ķīlu vai galvojumu
Saskaņā ar ātro kredītu devēju informāciju gada procentu likmes aizdevumiem, kas parasti ir nelielas summas un ar īsu termiņu, ir dažādas - sākot no 100% līdz pat 1500%. Šādu likmi 30 dienu aizdevumam prasa icredit.lv, kura viedokli Dienai pirmdien neizdevās iegūt. «Nevaru iedomāties, kādos apstākļos cilvēkam jānonāk, lai viņš ņemtu kredītu par 1500% likmi gadā. Tas nozīmē, ka jau pēc mēneša būs jāatdod dubulta summa,» vērtēja Latvijas Komercbanku asociācijas vadītājs Teodors Tverijons. Kopumā ātro kredītu procentu likmes visā pasaulē ir augstākas nekā, piemēram, banku patēriņa kredītiem. Internetā vai ar īsziņu pieteiktie ātrie kredīti cilvēkiem, kas pārsnieguši 20 gadu vecumu, tiek izsniegti nesalīdzināmi ātrāk, netiek prasīta ķīla, galvotāji, ienākumi u. c., ir augstāks naudas neatgūšanas risks, skaidro Dienas uzrunātie ātro kredītu piedāvātāji. J. Grasis un arī FKTK gan uzskata, ka ātro kredītu devēji Latvijā par risku mēdz prasīt nesamērīgi augstu cenu. Lai pasargātu cilvēkus no pārāk dārgas ātrās aizņemšanās, valstij būtu jānosaka arī šo kredītu gada procentu likmju griesti un par to pārkāpšanu jāpiemēro kriminālatbildība par augļošanu, saka J. Grasis.
EM plānos pagaidām ir viena izmaiņa normatīvos attiecībā uz ātrajiem kredītiem - ieviest ES normu veikt patērētāja maksātspējas pārbaudi kredītiem virs 100 latiem.