Valsts prezidents pirmsjāņu laikā izrīkojies kā bargs skolotājs, un tagad Saeimai, kura pagājušajā nedēļā sarīkoja veselas divas plenārsēdes, lai pirms garajām brīvdienām sarautu iekavēto, nāksies rīkot vasaras darbus. Jau pirmdien notiks pirmā parlamenta ārkārtas sesija - tās darba kārtībā būs vairāki otrreizējai caurlūkošanai nosūtīti likumi.
Ar Maksātnespējas likuma grozījumiem, iespējams, varētu arī nesteigties. Tie stāsies spēkā tikai 1. novembrī, tādēļ tautas priekšstāvjiem vēl kāds brīdis laika izdomāt, kā korekti saskaņot kredītņēmēju un banku intereses. Prezidenta iebildumi galvenokārt saistīti ar to, ka Maksātnespējas likumā paredzētā fizisko personu bankrota procedūra vienlīdz viegli ļautu no parādiem atbrīvoties gan vienīgā mājokļa pircējiem, gan nekustamā īpašuma buma laika spekulantiem. Atpakaļ sūtītais likums pašreizējā veidolā varētu patikt tieši spekulantiem. Proti, vienīgā mājokļa īpašnieki ir ieinteresēti vienoties ar banku, lai grūtībās nonākušajiem kredītņēmējiem tomēr tiktu ļauts saglabāt savu mājokli, kura iegādei ņemts kredīts. Turpretī nekustamo īpašumu spekulantiem, kuriem liela peļņa tuvākajos gados nespīd, galvenais ir tikt vaļā no parādiem.
Sarežģītāka ir situācija ar garās diskusijās tapušo Elektronisko mediju likumu. Viens no jaunā likuma tapšanas iemesliem ir nepieciešamība pārņemt Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīvu, tas bija jāizdara jau pērn. Pavasarī Eiropas Komisija pret Latviju ierosināja pārkāpuma procedūru par direktīvas savlaicīgu nepārņemšanu, tādēļ Saeima jauno likumu sāka izstrādāt naskāk. Tagad komerctelevīziju pausto iebildumu dēļ likums nosūtīts labošanai, bet laika diskusijām vairs nav daudz - aizkavēšanās draud ar naudas sodu.
Tādēļ nākampirmdien notiekošā, visticamāk, būs tikai viena no vairākām ārkārtas sesijām Saeimas vasaras darbos. Vēl jau jālemj arī par ģenerālprokurora apstiprināšanu un mikrouzņēmumu nodokli.
Sagatavojusi
Madara Fridrihsone