Vienlaikus efektivitāte būtu ne tikai no pacientu ārstēšanas viedokļa, bet arī valsts finansējuma izlietojuma viedokļa. Precīzi diagnosticējot vēža formu, būtu iespējams katram pacientam piemērot tādu terapiju, kas sniedz vislabāko ārstēšanas rezultātu. Vienlaikus šāds ekselences centrs varētu piesaistīt arī pacientus no ārvalstīm, attīstot medicīnas eksporta iespējas. Šobrīd turpinās darbs pie visu apstākļu - nepieciešamā finansējuma, finansējuma avotu u. c. - izvērtēšanas un gala lēmums par termiņiem šādas patoloģijas laboratorijas izveidei vēl nav pieņemts.
Onkoloģe Signe Plāte uzskata, ka patlaban patoloģijas laboratorijas, kas darbojas Rīgas Austrumu slimnīcā un P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, nodrošina kvalitatīvus rezultātus.
«Veidot vienotu valsts patoloģijas ekselences laboratoriju ir pamatoti, ja tas palielinātu izmeklējumu kvalitāti un pieejamību reģionos, kuros tā nereti ir problēma, jo analīžu materiāls tiek nepareizi glabāts, līdz nonāk Rīgā, nevis kādu izmeklējumu veidu monopolizēšanai. Ja ir vienots patoloģiju laboratoriju centrs ar augstu kvalitāti, tas, protams, padara izmeklējumu procesu efektīvāku, taču viss atkarīgs no veida, kā notiks reorganizācija, cik laika un finanšu tā prasīs, vai neizveidosies haoss un naudas atmazgāšanas centieni,» piesardzīga ir S. Plāte.
Onkologs ārstē to, ko patologs diagnosticē. Retu vēžu veidu diagnosticēšanā patologu diagnozes mēdz nesakrist, it sevišķi bērnu onkoloģijā, kā arī diagnožu nesakritības ir sarkomām, melanomām - ādas vēžiem. «Ir audzēji, kas Latvijā ir vien 10-15 pacientiem, bet, piemēram, Vācijā ir speciālas klīnikas. Patoloģija ir joma, kurā jāmācās visu mūžu. Jo vairāk gadījumu, ar ko strādāt, jo augstāka ir speciālista kvalifikācija, ko sniedz pieredze. Visas patoloģiju laboratorijas sadarbojas, un tas ir ne tikai izvēles jautājums, bet arī nepieciešamība - lai laboratorija tiktu sertificēta, tai jāsadarbojas noteiktā procentā gadījumu ar citām, pēc nejaušas atlases principa apmainoties ar izmeklējamo materiālu. Sadarbība notiek ar klīnikām Vācijā, Beļģijā un Somijā,» skaidro Plāte.
Retu diagnožu gadījumos precizitātei iespējams nosūtīt analīžu materiālu uz citu laboratoriju, tādā gadījumā šo procesu apmaksā pats pacients.