Šobrīd Saeimā virzās likumprojekts Grozījumi Komerclikumā. Attiecīgajā likumprojektā sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) institūts tiek padarīts pieejams faktiski jebkurai personai, proti, plānots radīt situāciju, kad SIA varēs nodibināt, iemaksājot pamatkapitālā tikai vienu latu. Likumprojekta virzītāji norāda, ka šādi grozījumi ir nepieciešami, lai veicinātu komercdarbības uzsākšanu un no darba ņēmējiem kļūtu par darba devējiem.
Domājams, ka līdz ar Komerclikumā paredzēto grozījumu stāšanos spēkā patiešām pieaugs jaundibināmo SIA reģistrācijas statistiskie rādītāji, bet, vai no šādām SIA būs reāls labums tautsaimniecībai kopumā, to rādīs laiks un statistikas rādītāji par bezdarbnieku skaita samazināšanos un nodokļu ieņēmumu pieaugumu.
Tomēr ar Komerclikuma grozījumiem var tikt radīts arī pretējs efekts, proti, nākotnē var pieaugt maksātnespējas procesu skaits, kuros parādnieks būs viena lata SIA.
Papildus jānorāda, ka likumprojektā ietvertais viena lata SIA dalībnieku atbildības institūts ir orientēts uz maksātnespējas procesa uzsākšanu, gadījumos, kad šādi SIA būs palikuši parādā kreditoriem, šādu SIA dalībnieki var būt spiesti atbildēt ar savu mantu nepilnu 2000 latu apmērā. Tādējādi viena lata SIA dalībnieki, dibinot šādas SIA, faktiski uzņemas papildu saistības, ar kurām dibināšanas procesa laikā, iespējams, nebūs rēķinājušies.
Vēl jāmin apstāklis, ka viena lata SIA var radīt papildu noslogojumu tiesu sistēmai, proti, gadījumos, kad šādas SIA labprātīgi atteiksies izpildīt saistības pret kreditoriem, nekas cits neatliks, kā vērsties tiesā ar maksātnespējas procesa pieteikumu.
Šobrīd liekas, ka Komerclikumā noteiktais SIA minimālais pamatkapitāls 2000 latu apmērā tiek uzskatīts par galveno šķērsli komercdarbības uzsākšanai un līdz ar to jaunu darbvietu radīšanai. Domāju, ka šobrīd spēkā esošie noteikumi par minimālo pamatkapitālu aicina personu apdomāt SIA dibināšanas sekas. Savukārt viena lata SIA faktiski nerosinās personu pirms SIA dibināšanas vairākkārt apdomāt tālākās sekas, līdz ar to var rasties situācijas, kad pēc šādas SIA nodibināšanas un darbības uzsākšanas nekas cits nepaliks kā parādi.