Līdzīga kārtība jau valda Igaunijā - ģimenes ārstam nedrīkst būt vairāk kā 1200-2000 pacientu. Ja grib vairāk, ārstam jāsaņem īpaša pašvaldības vadītāja atļauja. Latvijā «griesti» ģimenes ārstiem nav noteikti - pašreiz 2000 cilvēku ir robeža, pēc kuras ģimenes ārsts var atteikties reģistrēt pacientu. Lai otram ārstam nodrošinātu samaksu nākamajos trīs gados 218 lielajās ģimenes ārstu praksēs, papildus no valsts naudas nepieciešami 1,7 miljoni latu.
«Tikšanās reizēs ar pacientiem, protams, viņi iezīmē kā problēmu, ka ir grūtāk tikt pie ģimenes ārsta. Bet nevar teikt, ka ir statistiski ticami dati, ka vienās (lielajās - red.) praksēs ir slikti un otrās [mazajās] - labi,» saka Juris Bundulis, VM valsts sekretāra vietnieks. Esot lielas ģimenes ārstu prakses, kur ģimenes ārsts tiekot ar darbu ļoti labi galā, un iedzīvotāji paši izvēlējušies šo ārstu, novērtējot kā labu speciālistu.
Ģimenes ārstiem VM nav iecerējusi samazināt finansējumu, bet gan, ieviešot otra ārsta vietu, otrajam maksāt algu no valsts naudas. Abas ģimenes ārstus pārstāvošās asociācijas ar iecerētajām izmaiņām ir mierā.
Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska saka: «Doma ir palīdzēt jaunajiem ģimenes ārstiem atrast sev vietu primārajā veselības aprūpē, kā arī atslogot ģimenes ārstu darbu lielajās praksēs.» Ja prakse ar diviem ārstiem turpina attīstīties, tad pēc kāda laika, kad otram ārstam pacientu skaits ir pietiekami liels, šai praksei būtu iespēja atdalīties. L. Kozlovska uzsver: tomēr arī turpmāk būtu jāsaglabā pacienta brīva izvēle reģistrēties, pie kura ārsta vēlas. Pagaidām tie vēl ir tikai plāni, iecere nav izdiskutēta, taču tā palīdzētu nodrošināt pacientiem ģimenes ārsta pieejamību, uzskata Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.
Otru ģimenes ārstu nebūs grūti atrast, uzskata J. Bundulis. «Piemēram, Rīgā jau ģimenes ārsti stāv rindā, gaida, kad konkrētas vietas atbrīvosies,» viņš paskaidro. Problēmas gan iespējamas attālākos reģionos.
«Jāņem vērā arī viss komplekss, arī ģimenes ārsta prakses stiprināšana ar otru māsu,» viņš piebilst. Otras māsas vietu šogad vairākās ģimenes ārsta praksēs izdevās ieviest par Pasaules Bankas aizdevuma naudu. Salīdzinot ar pērnā gada pirmo pusi, šā gada pirmajā pusē praksēs, kur tagad strādā otra medmāsa, vizīšu skaits pieaudzis par trešdaļu, norāda VM pārstāvis.