Lai uzlabotu sadarbību ar ģimenes ārstiem un panāktu sapratni, Veselības ministrija (VM) radusi risinājumu sadarbības memoranda formā. To pagājušajā nedēļā saņēma abas ģimenes ārstu asociācijas ar piebildi, ka ieteikumus un papildinājumus VM gaidīs piecu dienu laikā, bet dokumenta parakstīšana plānota jau piektdien. Vēl pirms tikšanās LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide Dienai apliecināja - valde balsojusi un vienojusies memorandu neparakstīt, un līdz arī to asociācija nemaz uz svinīgo dokumenta parakstīšanu neies. S. Veide skaidroja, ka procesam ir jābūt citādam - par dokumenta nepieciešamību jāvienojas abām pusēm, jāizstrādā priekšlikumi tā saturam, par to jādiskutē, un tikai tad jānosaka parakstīšanas datums. Tagad savā ziņā uz ģimenes ārstiem izdarīts spiediens. Turklāt pats memorands bijis, pēc S. Veides teiktā, primitīvs un nekorekts, daļa no tā bijusi vienkārši copy-paste jeb pārkopēta no Primārās veselības aprūpes attīstības plāna 2014.-2016. gadam, kas vienreiz jau ir apstiprināts. Tajā pašā laikā dokumentā nav parādījušās ģimenes ārstiem svarīgās un iepriekš jau solītās lietas. Piemēram, nav skaidrības, kas notiks ar ģimenes ārstu atalgojumu, e-veselības ieviešanu, atbalstu jauno ģimenes ārstu praksēm un citām būtiskām lietām. Līdz ar to asociācijā uzskata - vispirms jāpaveic jau iepriekš solītais, un tikai tad var parakstīt jaunu memorandu.
«Šobrīd ministrs nodarbojas ar demagoģiju, tāpēc asociācija gaida rakstisku redzējumu ar argumentiem, un tikai pēc tam esam gatavi tikties. Tagad gribam tikai rakstiski. Mēs neesam pret tikšanos, bet no ministra puses nav nekādu skaidrojumu,» saka asociācijas vadītāja.
Arī LĢĀA valdes loceklis Pauls Princis Dienai apstiprina, ka memoranda neparakstīšana ir visas valdes lēmums. Patlaban viņam ir principiālas iebildes nevis pret pašu ministru, bet pret notiekošo. Līdz ar to svarīgs nav sadarbības memorands, bet konkrētas ministra atbildes uz ģimenes ārstu jautājumiem. Uz jautājumu, vai tomēr nebūtu bijis prātīgi uz tikšanos doties un personiski atbildes saņemt, P. Princis atbild, ka, iespējams, tā bija jādara. Taču jau sākotnēji VM runājusi tikai par memoranda parakstīšanu, nevis par diskusiju un darba tikšanos. Tādēļ arī asociācijas valde balsojusi dokumentu neparakstīt. Neviens gan nenoliedz, ka memorandā iekļautās atziņas ir vērtīgas, tām ģimenes ārsti piekrīt, bet tur nav minēti nekādi risinājumi.
Otras ģimenes ārstu organizācijas viedoklis krasi atšķiras. Jau pirms tikšanās Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska Dienai norādīja, ka asociācija labprāt sadarbību veidos un neredz iemeslu dokumentu neparakstīt. Pāris dienu noteiktajā termiņā valde sagatavojusi arī priekšlikumus memoranda uzlabošanai, kuri ņemti vērā. Pēc tikšanās L. Kozlovska apstiprināja, ka nebijis iemesla lūgt dokumenta parakstīšanu atlikt, jo ministrs problēmas izpratis. Viņa arī neredz, ka rezultātu varētu panākt citā ceļā, jo pat iziešana ielās iepriekš rezultātu nav devusi.
Sadarbības dokumentu vēl parakstījis arī LĢĀA valdes loceklis Andris Baumanis, taču nepārstāvot visas asociācijas viedokli. S. Veide uzsver - viņam šādu tiesību nebija.
Dokumentā apsolīta gan speciāla koeficienta piemērošana laukos strādājošajiem ģimenes ārstiem, tādējādi radot lielāku motivāciju, gan pārmaiņas rezidentu apmācībā, lielāks finansējums primārajai veselības aprūpei un jau no 1. jūlija nodrošināts pilns kapitācijas maksājums. Pēc L. Kozlovskas teiktā, šādi papildus katrai ģimenes ārstu praksei tiktu piešķirti vidēji 250 līdz 280 eiro. Papildus kopīgi ar ģimenes ārstiem paredzēts izstrādāt darba kvalitātes kritēriju programmu, kas būtu motivējoša ģimenes ārstiem un būtu kā papildu maksājums. Sapratne gūta arī citos jautājumos.
G. Belēvičs Dienai arī uzsver - minētās apņemšanās attiecas uz visiem ģimenes ārstiem, ne tikai laukos strādājošajiem. Viņš aicina LĢĀA tomēr sadarboties un memorandam pievienoties.